«

»

Print this نوشته

تکلم – فرهنگ لغت تصویری

در این بخش پرسشها و پاسخهای کاربران را در تالار گفتگو های مختلف در مورد مشکلات تکلم و واژه یابی و ایجاد فرهنگ لغت تصویری برای کمک به ارتباط با بیماران جمع آوری کرده ایم. 


.

تکلم

.
پرسش زیر را از یک مراقب عزیز دریافت کردم و برای آگاهی همه اعضا در گروه پاسخ می دهم.

سلام جناب صمدانی ممنون از زحمات شما امیدوارم خداوند به بهترین نحو برای شما وعزیزانتان جبران نماید یه سوال در رابطه بابیماری مادرم داشتم اگه لطف کنیدراهنمایی بفرمایید ممنون میشم

مادرم بیماریش از۶ سال پیش با مشکل در #تکلم شروع شد والان کاملا تکلمشآن را از دست داده اند خواستم ببینم برای اینکه بفهمییم چه خواسته ای دار. باید چکارکنیم نه احساس دردشو متوجه میشویم ،نه گرسنگی،نه تشنگی ونه خواسته های عاطفه یشونو واین خیلی درد آور است اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید

.

دوست عزیز سلام. متاسفم که با این مشکل روبرو هستید.

متاسفانه مشکل تکلم دیر یا زود برای همه بیماران فرسایش مغز بوجود خواهد آمد. همسر من حدود ۴ سال است که حرف نمی زند و صحبت ما را متوجه نمی شود. اگر نزدیک او بنشینم و به آرامی، درست مانند زمانی که می توانست در مکالمه شرکت کند برایش حرف بزنم و با او درد دل کنم، به حرفم توجه می کند و بعضی اوقات سعی می کند پاسخ بدهد ولی متاسفانه صدایی از گلویش خارج نمی شود. بنا بر این احساس دارد و از درد دل کردن با نزدیکانش لذت می برد. در هر فرصت اورا در آغوش بگیرید، به او بگویید دوستشان دارید، و با هم درد دل کنید حتی اگر این درد دل ظاهرا یکطرفه باشد. مطمئن باشید در روحیه بیمار بسیار موثر است.

اگر توقف تکلم دفعتا صورت بگیرد در ابتدا باید دنبال مسایل دارویی بگردید. آیا داروی جدیدی به او داده اید؟‌آیا تداخل دارویی بوجود آمده است؟ در مرحله بعد دنبال دلایل محیطی و فیزیولوژیک بگردید. آیا مراقبش عوض شده است؟ آیا اتاق یا منزل او عوض شده است؟ آیا به ناراحتی زیر بنایی سلامتی بخصوصی مانند یبوست، عفونت مجاری ادرار و امثال آن دچار شده است؟

زمان از دست رفتن توانایی تکلم در انواع فرسایش مغز متفاوت است. مثلا بیمار مبتلا به آلزایمر تا مراحل میانی و شاید پایانی صحبت می کند در حالی که در یکی از انواع بیماری که لوبهای فرونتال و تمپورال را در گیر می کند (دمانس FTD واریانت PPA ) تکلم در مرحله ابتدایی بیماری از دست می رود. من نمی دانم نوع دمانس مادر شما چیست و آیا از بین رفتن تکلم در ابتدا امری عادی بوده است یا خیر.

راهکاری که در ابتدای بیماری توصیه می کنم تهیه یک #فرهنگ_لغت_عکسدار است. دوربین یا تلفن همراه خود را بردارید و از تمام مواد غذایی، وسایل منزل، خوراکی ها و غیره عکس بگیرید. عکسها را چاپ کرده در آلبومی بچسبانید و نام هر یک را زیر آن بنویسید. در مورد اعضای بدن هم به همین ترتیب. از این آلبوم برای ارتباط با بیمار استفاده کنید.

متاسفانه در مراحل بعدی، تصمیم به اینکه آیا بیمار درد دارد یا چه نیاز دیگر، تنها با هوشیاری و دقت مراقب بدست می آید. مثلا، همسر من مکررا به عفونت مجاری ادرار دچار می شود که در مراحل پایانی برای همه این بیماران اتفاق می افتد. در شروع بیماری او نه تب می کند و نه توان بیان کردن سوزش در زمان ادرار کردن را دارد. ما فقط به چشم او توجه می کنیم. اگر زیاد احساس خستگی دارد و چشمانش را می بندد بدون اینکه خواب باشد، ما فورا تست عفونت ادرار انجام می دهیم و در صورت مثبت بودن خوراندن انتی بیوتیک را با دستور پزشک شروع می کنیم.

سایر نیازهای مادرتان را مانند دارو، غذا، و مایعات طبق برنامه زمان بندی شده دقیق انجام دهید و منتظر در خواست بیمار نباشید. حتی بیمار فرسایش مغزی که توان تکلم دارد ممکن است احساس گرسنگی، تشنگی، سرما و گرما، و درد و سوزش را نداشته باشد یا نتواند آنرا بیان کند.

موفق باشید.


.

#مراحل-بیماری
#تکلم و صحبت نکردن

عصرتون بخیر. ببخشیدمنطورتون ازدوره بیماری متوجه نشدم مادرم حدودچهارسال واندی میشه که دچارشده. الحمدلله راه میره همه میشناسه فقط غذاخوردنش اگه خودش بخوره تندتندمیخوره قورت نمیده همش بیرون میاره خودمون لقمه میگیریم قاشق تودستش میزاریم میخوره

.

عصر بخیر.
اول، منظورم از دوران بیماری، تخمین میزان پیشرفت بیماری مادرتان بود. جامعه پزشکی جداول قراردادی دارند که بکمک آنها، اینکه بیمار در چه مرحله از بیماری است را تخمین می زنند. مثلا از پارامتر های نیاز به کمک مراقب برای انجام کارهای روزانه زندگی، بی اختیاری، تعادل و راه رفتن، صحبت کردن، و غیره در این جداول استفاده شده است. در بعض این جداول ۷ دوره پیش بینی شده است و در بعض دیگر ۵ دوره. من برای آسانی کار از جدولی که فقط سه دوره برای بیماری تعین کرده است استفاده کرده ام. در مقاله مراحل پیشرفت بیماری فرسایش مغز(دمانس)، سه دوران را بنامهای دوران اولیه، میانی، و پایانی شرح داه ام. برای اطلاع بیشتر اصل مقاله را در آدرس زیر مطالعه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=2041
دوم، با توجه به اینکه می فرمایید مادرتان حدود ۴ سال و اندی به آلزایمر مبتلا شده اند، شاید صحبت نکردنشان زود رس باشد و شاید علاوه بر آلزایمر، به نوع دیگری از فرسایش مغز نیز مبتلا باشند(دمانس مختلط). شاید لازم باشد صحبت نکردنشان را با پزشک معالج ایشان مطرح نمایید.
توصیه دیگر اینکه شما باید راهکارها و ترفند های مختلف را آزمایش کنید و آنهایی را که کاربرد دارند انتخاب کنید تا شاید مادرتان تمایل بیشتری به صحبت کردن پیدا کنند. مثلا استفاده از البوم عکس استفاده کنید و سوالهای ساده مطرح نمایید. بازگویی خاطرات برای بیمار لذت بخش است. از نوه ها و افراد مورد علاقه مادر که حوصله لازم را نیز دارند برای هم صحبتی استفاده کنید. شما باید با رفتار و کردار و گفتارتان برای مادر روشن کنید که از صمیم قلب دوست دارید صحبتهای ایشان را بشنوید. توقع نداشته باشید که فردی که با گوشی خودش مشغول است یا برنامه تلویزیون می بیند بخواهد در جنب آن با مادرتان هم صحبت کند. مادر به وقت بیشتر و توجه بیشتری نیاز دارند تا آرام و بدون ترس در صحبت شرکت نمایند.


.

#تکلم

اقای دکترتوخونه کمکش میکنیم حرف بزنه شاید چن سوال بپرسی یکی راجواب بده

.

پردازش سوال در مغز عزیزان ما زمان بر و مشکل است. آنها ممکن است پرسش را خوب درک نکنند یا در پردازش آن دچار اشکال شوند، و عکس العمل غلط از خود نشان دهند. و در نتیجه به زبان ساده، کم بیاورند.
پرسش ها باید بسیار ساده، کوتاه، و روشن باشد. استعاره و کنایه وجود نداشته باشد. چند سوال با هم قاطی نشود. مثلا بجای اینکه بپرسید ناها ر چه می خواهید، بپرسید برای ناهار کتلت می خواهید یا سوپ؟
مشکل ضعف شنوایی در اکثر سالمندان وجود دارد و باعث شروع زودرس دمانس هم ممکن است بشود. آیا مادر مشکل شنوایی دارند؟ آیا از سمعک استفاده می کنند؟ سمعکشان تنظیم است؟ تست سنجش برای سالمندان حتما باید در برنامه های چک اپ دوره ای گنجانده شود.

Permanent link to this article: http://dardashna.ir/?p=3236