«

»

Print this نوشته

وراثت و ژنتیک

.

آیا فرسایش مغز ارثی است؟

در این بخش پرسشها و پاسخهای مربوط به این مطلب را جمع آوری کرده ایم.


.

#وراثت

آلزایمر ارثی هست؟

.

با درود،

ژنتیک و مسئله وراثت حتما در مورد آلزایمر و بسیاری بیماریهای دیگر وجو دارد. اگر از فامیل بلافصل مانند پدر و مادر و خواهر و برادر کسی بیمار بوده احتمال زیاد ژن بیماری در او هم وجود دارد ولی صرف داشتن ژن دلیل ابتلا به آلزایمر نیست. باید ژن میوتیت کند و از حالت عادی خارج شود تا فرد به آلزایمر دچار شود.

عوامل دیگری که بیشترشان در کنترل ما ست دخیل هستند که در مجموع رنگ عامل ژنتیک را کمرنگ می کنند.

ورزش کنید، غذای متعادل و ازنوع مدیترانه ای مصرف کنید، مغزتان را به چالش بکشید، اجتماعی باشید، خوب بخوابید، به بیماریهای زیر بنایی مانن بیماری دیابت و قلب و عروق توجه کنید…

توصیه می کنم مقاله آیا دمانس قابل پیشگیری است را که شرح مفصل گفته های فوق را در بر دارد در آدرس زیر ملاحظه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=2780


.

#ژنتیک و بیماری فرسش مغز
#پیشگیری از فرسایش مغز

.

با عرض سلام و ارادت و احترام خدمت اساتيد و دوستان بزرگوار گروه. بيمار خانواده ما كه خاله بنده هستند و FTD محرز دارند براى من از نظر پيشگيرى بيمارى بسيار سوال برانگيز شدند و با توجه به عوامل ژنتيكى دخيل در بيمارى و سابقه فاميلى پيشگيرى مسئله مهمى به نظر مى ايد. اقاى صمدانى از شما قدردانى مى كنم كه جهت ارتقاى دانش گروه وقت ارزشمند خود را صرف مى كنيد من مقاله ucsfرا مطالعه كردم و نقش سابقه فاميلى را ٤٠ درصد بيان كرده بود وقطعا عوامل ناشناخته محيطى هم در پيدايش بيمارى مهم هستند. از طرف ديگر شروع يك مدل از بيمارى با مشكلات رفتارى و روانى است ، بيمار ما هم چند سالى با حملات اضطراب فراگير و پانيك و افسردگى تحت درمان روانپزشكى بودند غافل از اين كه اين اغاز بيمارى نورولوژيك است به نظر من تعيين اوليه يا ثانويه بودن مسايل روانى ساده نيست بيمار ما نيز كلا شخص حساس و تا حدى منفى نگر بودند و روابط اجتماعى محدودى داشتند حتى در درمان بيماريها بيشتر سراغ طب سنتى و مكمل و داروهاى گياهى مى روند كه safe بودن اين ها ازنظر من زير سوال است . در مجموع من تصور مى كنم حتى در صورت داشتن ژنتيك مثبت با داشتن يك سبك زندگى درست ، پرداختن به ورزش، وارد كردن اختيارى شادى و تعاملات جمعى در زندگى، مطالعه و اموزش و فعاليت ذهنى، و انتخاب غذاى سالم و عارى از ضرر، مديريت ذهن و روان … شايد بتوان بروز بيمارى را مهار كرد. 
قطعا تجربيات دوستان در مورد بيمارشان ارزشمند است و مى تواند برشى براى يك مطالعه تحقيقى باشد 
براى عزيزان بيمار ارزوى سلامتى و شادى دارم

.

سلام خانم … متاسفم از بیماری خاله شما. خوشحالم که شما در این باره مطالعه می کنید و حتما به آرامش روحی و اضطراب فامیل مرهم می گذارید. تجربه من این است که هرچه بیشتر بدانیم، در بالا بردن کیفیت مراقبت ما موثر است مشروط بر اینکه به جنبه های عملی و مثبت آن توجه کنیم، نگران کارهایی که نکردیم نباشیم، و در پرسشهای اگر و مگر مربوط به گذشته غرق نشویم.

مسئله ژنتیک و بیماری FTD تا انجا که من مطالعه کرده ام هنوز کاملا و دقیقا روشن نیست. شما حتما در سایت UCSF خوانده اید که ژن C9orf72 عامل بوجود آمدن برخی (نه همه) بیماریهای FTD است.

فرزندان کسانی که این ژن را داشته اند فقط ۵۰%خطر به ارث بردن این ژن را دارند و همه کسانی که این ژن را دارند دچار موتیشن آن و ابتلا به بیماری نخواهند شد. بنا بر این نگرانی ارثی بودن بیماری انچنان پر رنگ نیست. برای اطلاع شما، ما تصمیم گرفتیم تست ژنتیکی ازهمسرم و فرزندان به عمل نیاوریم.

سپس پرسش میلیون دلاری که آیا تغییرات روش زندگی می تواند از ابتلا به بیماری جلوگیری کند؟ متاسفانه پاسخ محقق شده ای برای این سوال وجود ندارد. دانشمندان امیدوارند که به نتیجه دقیقی برسند.

ولی، داشتن روش زندگی خوب و متعادل، تغذیه خوب، و ورزش مستمر در جلوگیری از بسیاری بیماریها توصیه شده است. من مشغول تهیه مقاله ای در این باره هستم و امیدوارم ظرف چند روز آینده آنرا در وبسایت دردآشنا رونمایی کنم. بنا براین، خواهر زاده ها و بقیه فامیل را تشویق کنید که تغییرات لازم را در روش زندگی خودشان بوجود بیاورند. حتما مفید خواهد بود.

Permanent link to this article: http://dardashna.ir/?p=3428