«

»

Print this نوشته

اخبار و اطلاعیه ها

.
و
 خطر ابتلا به دمانس در افراد سیگاری
May 31, 2017
 .
[Forwarded from انجمن آلزایمر ایران]
@iranalz
سازمان بهداشت جهانی و انجمن جهانی آلزایمر اعلام کردند که خطر ابتلاء به دمانس در افراد سیگاری ۴۵ % بیش از افرادی ست که دخانیات مصرف نمیکنند و ۱۴ % موارد ابتلا به بیماری آلزایمر در جهان به دلیل مصرف سیگاراست. همچنین در این گزارش به افزایش خطر ابتلاء به دمانس از طریق دود سیگار ثانویه اشاره شده است…
لینک مقاله “افزایش خطر ابتلا به دمانس با مصرف سیگار”:
https://goo.gl/dzFVXC
#مناسبت #روز_جهانی_بدون_دخانیات
 .
 .
اثر عمل جراحی و اقامت در  ICU بر توانایی های ذهنی
May 28, 2017
 .
با درود،
بیماریهای مختلف از جمله ناراحتی های قلبی، ممکن است برای بیمار عمل جراحی و احتمالا اقامت در ICU را به دنبال داشته باشد. بر اساس تحقیقات جدید که در مجله
New England Journal of Medicine
چاپ شده است، 26% این بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، به عوارضی شبیه اختلالات ذهنی بیماران مبتلا به آلزایمر دچار می شوند که ممکن است ماهها ادامه داشته باشد. برای عزیزان مبتلا به نوعی دمانس(فرسایش مغز)، عمل جراحی ممکن است عوارض فراموشی و اختلالات ذهنی آنها را افزایش داده و توان درک و فهم آنها را به شدت کاهش دهد. این مطلب را در مقاله “عمل جراحی و بیهوشی” وبسایت دردآشنا شرح داده ام. توصیه کلی این است که در صورت امکان، بیماران دمانس نباید تحت عمل جراحی و بیهوشی قرار گیرند. اصل مقاله را در آدرس زیر مطالعه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=1906
مقاله مجله هفتگی آلزایمر  و شرح بیشتر این تحقیقات را در آدرس زیر بخوانید:
http://www.alzheimersweekly.com/2017/05/avoid-memory-loss-after-sedation.html
 .
 .
 غذا را در بشقاب قرمز سرو کنید
May 22, 2017
 .
با درود.
آیا سرو غذا در بشقاب به رنگ قرمز  به تغذیه بیماران مبتلا به دمانس(فرسایش مغز) کمک می کند؟
جواب این سوال مثبت است. بیماران مبتلا به دمانس غذا را در بشقاب به رنگ قرمز بهتر می بینند و همین امر کمک می کند که مصرف غذای آنها ۲۵% زیادتر شده  و از کم شدن وزن آنها با پیشرفت بیماری تا حدی جلوگیری شود.
از سال ۲۰۰۴ که این تحقیقات انتشار یافت بشقاب قرمز رنگ استاندارد بعضی از خانه های سالمندان در آمریکا شده است. من در مقاله تغذیه و برنامه غذایی در وبسایت دردآشنا توصیه کرده بودم از بشقاب رنگی استفاده کنید. اصل مقاله را در آدرس زیر مطالعه کنید:  http://dardashna.ir/?p=1068
مطلب مربوط به بشقاب قرمز را در نشریه الکترونیکی هفتگی آلزایمر دیدم و تصمیم گرفتم شما را هم از آن با خبر کنم. توضیحات بیشتر  در آدرس زیر:
http://www.alzheimersweekly.com/2014/08/red-plates-for-eating-with-dementia.html
 .
. 
اثر منفی داروهای کولینرژیک بر بیماران دمانس
Jan 28, 2017
 .
با درود.
امروز مقاله ای در وبسایت خبرنامه هفتگی  Alzheimer’s Weekly   خواندم و لازم دانستم شما را نیز از آن آگاه کنم.  این مقاله نتیجه تحقیقاتی را که در انگلستان انجام شده است آگاهی می هد.
داروهای انتی کولینرژیک  anticholinergic   که در موارد آسم، حساسیت، فشار خون بالا، بی خوابی، سرگیجه، اسهال و  سایر بیماری های رایج  تجویز می شوند و به راحتی قابل تهیه در داروخانه ها ی کشور ما می باشند، حافظه و تفکر بیماران مبتلا به انواع دمانس(فرسایش مغز) را به تحلیل می برند و در نتیجه، تاثیر منفی بر تعادل بیمار و استقلال او  در زندگی بوجود می آورند.
لازم است در مورد مصرف این گونه داروها برای افراد سالمند و خصوصا افرادی که به نوعی دمانس(فرسایش مغز) مبتلایند، از خود درمانی جدا پرهیز کنید، احتیاط لازم را بعمل آورید، و با مشورت با پزشک معالج، داروی جایگزین تهیه  نمایید.
اصل گزارش را به زبان انگلیسی در این آدرس مطالعه نمایید:  http://www.alzheimersweekly.com/2014/08/anticholinergic-medicine-aggravates.html
..
 .
تکنولوژی در خدمت بیماران گمشده دمانس
Dec 09, 2016
 .
 [Forwarded from Parirokh]
چسباندن بارکد روی ناخن مبتلایان زوال عقل در ژاپن
1 ساعت پیش
همرسانی
بارکدی که روی ناخن نصب می‌شودI
بارکد دوبعدی که روی ناخن مبتلایان به زوال عقل نصب می‌شود
شهری در ژاپن برای ردیابی مبتلایان به زوال عقل در صورت گم شدن، روی ناخن‌های آنها بارکد‌هایی حاوی اطلاعات شخصی آنها نصب می‌کند.
یک شرکت ژاپنی در شهر ایروما، در نزدیکی توکیو، یک سیستم بارکد زنی برای افراد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر ساخته است که برای ردیابی آنها در صورت گم شدن به کار می‌آید.
این بارکد ردیابی، برچسب‌ کوچک یک سانتی‌متری است که اطلاعات فرد شامل آدرس، شماره تلفن و یک شماره هویت مخصوص برای هر فرد روی آن ثبت شده است. این سیستم ردیابی از بارکد دوبعدی استفاده می‌کند.
این سرویس رایگان برای اولین بار در ژاپن برای کمک به خانواده‌های مبتلایان به زوال عقل و آلزایمر طراحی شده تا اعضای خانواده خود را در صورت گم شدن پیدا کنند.
پلیس می‌تواند با اسکن کردن بارکد ناخن بیماری که گم شده، خانواده او را پیدا کند
پلیس می‌تواند با اسکن کردن بارکد ناخن بیماری که گم شده، خانواده او را پیدا کند
تکنولوژی این سیستم ردیابی که بر روی بدن بیمار نصب می‌شود، به پلیس اجازه می‌دهد که تنها با اسکن کردن یک بارکد اطلاعات آن شخص را به دست آورد. به گفته یکی از مقامات شهر ایروما در ژاپن، این سیستم جید مزیت مهمی بر روش‌های قدیمی ردیابی بیمار از طریق برچسب هویت روی لباس یا کفش دارد.
بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل ممکن است لباس یا کفشی را که برچسب هویت دارد نپوشند، اما این سیستم ردیابی جدید که روی بدن آنها نصب می‌شود، همیشه همراه آنها خواهد بود.
این برچسب‌ها که ضد آب هستند تا دو هفته روی بدن بیمار دوام می‌آورند و قابل نصب روی ناخن‌های پا و زیر جوراب هستند.
بیش از ۲۵ درصد شهروندان ژاپن بالای ۶۵ سال سن دارند و این آمار تا سال ۲۰۵۵ به بیش از ۴۰ درصد جمعیت این کشور خواهد رسید.
..
 ..
فرقهای بین بیماری  آلزایمر و دمانس فرونتو تمپورال
Nov 14, 2016
 .
همانطور که می دانید تا کنون هیچگونه آزمایش، تصویر برداری، یا راه دیگری برای تشخیص انواع مختلف دمانس کشف نشده است. متخصصین با روشهای تشخیص افتراقی  یا differential diagnosis کوشش می کنند وجود دمانس و نوع آن را تشخیص دهند.  رسیدن به تشخیص نهایی ممکن است ماه ها و سال ها به طول بینجامد و در پاره ای موارد، با گذشت زمان، پزشک ممکن است در تشخیص خود تجدید نظر کند.  قسمتی از مقاله ای را که در  Neurology Advisor  منتشر شده و به فرق های عمده بین بیماریهای دمانس از نوع  آلزایمر و فرونتو تمپورال می پردازد برایتان نقل کرده ام.  برای مطالعه مقاله انواع دمانس به لینک زیر مراجعه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=1748
Key Clinical Differences
Clear differences between AD and FTLD typically do exist, however, especially in the early stages of the disease. “In the late stages of any dementing illness it can be difficult to tell one disease from another, but in the mild and moderate stages these differences can be quite obvious,” Dr Caselli told Neurology Advisor. “Dementia symptoms often include trouble with social skills, but this is especially the case with bvFTD, in which a loss of social skills can be the presenting feature, even before there is any significant loss of intellectual ability,” he noted. In addition, while language impairment affects most dementia patients at some point, it is especially severe and appears early in the course of the disease in patients with PPA caused by FTLD.
Though memory loss is often a prominent symptom in early AD, it may not appear until the advanced stages of FTLD. Unlike AD, changes in personality, behavior, and social cognition appear early in bvFTD, while memory and visuospatial abilities remain relatively intact, according to Dr Shulman. Additionally, motor symptoms may appear in the early stages of bvFTD but are typically absent in early AD. With the non-fluent/agrammatic variant of PPA, patients “have an expressive aphasia, often with a notable stutter, grammatical slips, and impaired retention, while word-finding difficulties are present in Alzheimer’s.” In the semantic variant of PPA, “episodic memory is relatively well-preserved, but word-finding difficulties are more profound–loss of word knowledge and object meaning, surface dyslexia, intact calculations,” she explained.

Permanent link to this article: http://dardashna.ir/?p=2581