«

»

Print this نوشته

خانه سالمندان

#خانه_سالمندان

لینک عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: https://t.me/joinchat/DBjIa0nxb_KgKJVuU9FY7A

لینک وبسایت دردآشنا: www.dardashna.ir

پرسش زیر توسط یکی از مراقبین مطرح شده بود. این مراقب عزیز مادرشان به فرسایش مغز مبتلایند. پدر که خود نیز سالمندند از همسرشان مراقبت می کنند. متاسفانه برادر بزرگسال ایشان هم به نوعی بیماری دچار هستند. حضور دو بیمار در منزل با نیازهای متفاوت، بار مراقبتی پدر را بسیار سنگین کرده و آسایش هر دو بیمار را مختل نموده است.

چون نگهداری برادر در جای دیگر و جدا از مادر امکان ندارد، تصمیم گرفته اند مادر را موقتا در یک آسایشگاه سالمندان اسکان دهند. پرسش دختر خانواده را که مدیریت اصلی اوضاع را به عهده دارند و پاسخ من را برایتان کپی کرده ام:

ـــــــــــــــــــــــ

جناب صمداني سلام
من خيلي بحرفاتون فكر كردم،ما شرايط اينو نداريم كه برادرم جدا بشه و بره،تنها راه چاره اينه مادرو به يك مركز ببريم براي يه مدتي براي اينكه آرامش برگرده،چون من واقعا دارم ميبينم كه پدرم داره ذره ذره از بين ميره، آيا شما موافقيد با اين تصميم؟
خيلي عذر ميخوام كه وقتتونو ميگيرم

[In reply to …]
سلام خانم …. شخصا تجربه ای ندارم. آنچه که عرض می کنم از یادداشتهای سایر مراقبین است.

اول اینکه این یک تصمصم خصوصی است و دیگران حق اظهار نظر ندارند. مطمئن هستم بعضی از افراد فامیل بدون اینکه از مشکلات آگاه باشند به شما ایراد خواهند گرفت. این مطلب را به این دلیل می گویم که ذهن خودتان و پدرتان را برای این موضوع آماده کنید.

دوم اینکه در ابتدای امر شما در ذهنتان با خودتان یک در گیری فکری خواهید داشت و به کار خودتان شک خواهید کرد. آیا کار درستی کردم مادرم را ترک کردم؟ آیا این تصمیم بهترین بود؟ آیا عجله نکردم؟ و امثال آن. برای این جدال هم آماده شوید. ولی تصمیم را که گرفتید دیگر شک به دلتان راه ندهید.

سوم بر خلاف تصور همگان، اکثر بیماران خیلی زود با محیط جدید خو می گیرند. ممکن است در ابتدا مخالفت کنند، گریه کنند، و التماس که مرا به خانه خودم برگردانید. تحمل کنید و شاید برای هفته اول به ملاقاتشان نروید که برگشتن به منزل تداعی نشود.

چهارم در انتخاب خانه سالمند دقت کنید. از نظر برنامه ها، کارکنان، آسانی دسترسی به مدیر مسئول، و اینکه شما وکیل و وصی دلسوز باقی خواهید ماند و در همه امور او نظارت خواهید کرد. حتما قبل از امضا قرار داد به دفعات به آنجا سر بزنید و سعی کنید از کم و کیف همه برنامه ها آگاه باشید.

پنجم اینکه اتاق مادر را تا آنجا که می توانید با وسایلی که ایشان با آن آشنا هستند دکوراسیون کنید. تابلو عکس یا نقاشی دلخواه ایشان، حتی مبلمان و میز آرایش و غیره. نمیدانم این در ایران معمول هست یا خیر. در آمریکا بسیار متداول است.

ششم پس از نقل مکان مامان کار شما تمام نمی شود. شما مرتبا به ایشان سر خواهید زد، با ایشان در باغچه آسایشگاه قدم خواهید زد، در صرف غذا به ایشان کمک خواهید کرد.

هر تصمیمی که بگیرید بهترین است چون شما از نزدیک از همه مشکلات آگاهید و کسی دلسوز تر و عاشق تر از شما نسبت به مادرتان وجود ندارد. موفق باشید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آقاي صمداني بزرگوار دلسوزيه پدرانه و بي منت شمارو هرگز فراموش نخواهم كرد،شما با حرفهاتون بهم آرامش داديد،از خداوند براي شما و همسرتون عمر با عزت خواستارم.
سپاس🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Permanent link to this article: http://dardashna.ir/?p=3577