«

»

Print this نوشته

سایر بیماریها

در این بخش پرسشها و پاسخهای کاربران را در تالار گفتگو های مختلف در موارد سایر بیماریهای شایع در بیماران مبتلا به فرسایش مغز ماتتد غفونت مجاری ادرار، عفونت ریه، زخم بستر، پیر چشمی، پیرگوشی و غیره را جمع آوری کرده ایم.


.

زخم بستر

پدر من به بیماری آلزایمر مبتلاست و در مرحله پایانی به‌سر می‌برد. حالش اصلا خوب نیست. زخم بسترش پیشرفته و بسیار دردناک است و به‌خاطر درد زیاد نمی‌تواند بخوابد. چگونه دردش را تسکین دهیم؟

زخم بستر، اگر وضعیت وخیمی داشته باشد  بسیار دردناک است.  برای تسکین درد نیاز به مسکن قوی و شاید مورفین دارد که حتما باید با نظر پزشک انجام شود.

زخم بستر پدر را با جدیت مداوا کنید و بر پایه پیشرفتگی آن ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. پیشگیری از بوجود آمدن زخم بستر به مراتب آسان‌تر از مداوای آن است. مقاله زخم بستر را در وبسایت دردآشنا یا کتاب راهنمای مراقبین جلد دوم مطالعه کنید.

واکسن آنفلوانزا

آیا بیمار مبتلا به آلزایمر نیاز به واكسن آنفولانزا دارد؟

من همه ساله به همسرم واکسن آنفلوانزا تزریق کرده‌ام. علاوه بر آن برای مراقبین و کسانی که با او سر و کار دارند واکسن تهیه و تزریق می‌کنم.

همان‌طور که می‌دانید واکسن صد در صد از ابتلا به آنفلوانزا جلوگیری نمی‌کند ولی هر چقدر هم کم جلوگیری کند، یک قدم به جلو است. افرادی هم که با بیمار تماس دارند علاوه بر اینکه خودشان اگر مریض شوند سر کار نمی‌آیند، در صورت دچار شدن به بیماری آنرا به بیمار هم ممکن است انتقال دهند. هر کس که با بیمار تماس دارد، به محض مشاهده علائم بیماری مانند بروز عطسه و سرفه، باید ماسک بزند. همیشه یک جعبه ماسک برای این کار آماده داشته باشید.

سیاهی زبان

زبان همسرم سیاه شده است. آیا همه بیماران فرسایش مغز به سیاهی زبان مبتلا می‌شوند؟

من هیچ‌گونه ارتباطی بین سیاه شدن زبان و بیماری فرسایش مغز ندیده و نشنیده‌ام. در اینترنت جستجو کردم و نتیجه جستجو به شرح زیر است. سیاه شدن زبان معمولا موقتی است و رفع خواهد شد.  تغییرات زیر ممکن است باعث بروز سیاهی زبان شود:

  • تغییرات باکتریایی یا قارچی معمول دهان در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک؛
  • مصرف مدام اغذیه نرم که نتواند سلول‌های مرده مخاط زبان را ساییده و دفع نماید؛
  • مصرف زیاد دخانیات والکل؛
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان.

توصیه می‌کنم اگر موارد بالا در  همسرتان صادق است آنها را برطرف کنید. 
علاوه بر آن، روزی حد‌اقل دو بار دندان و زبانشان را مسواک بزنند. اگر پس از سه تا چهار  روز برطرف نشد با پزشک مشورت کنید.

تشنج

آیا ارتباطی بین تشنج و  فرسایش مغز وجود دارد؟ مادرم یکسال است دچار این مشکل شده و با تجویز دارو توسط دکتر کنترل شده و به‌صورت خفیف درآمده است.

وجود تشنج در بیماران مبتلا به آلزایمر بیشتر از دیگر سالمندان سالم است. بین ۱۰ تا ۲۲٪مبتلایان به بیماری آلزایمر حد اقل یک مرتبه در طول بیماری دچار تشنج می‌شوند. معمولا تشخیص علل بوجود آمدن تشنج مشکل است.

عمل جراحی و بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه[1]

اثر عمل جراحی و بستری شدن در  بخش مراقبت‌های ویژه  بیمارستان بر توانایی‌‌های ذهنی بیمار چیست؟

بیمار مبتلا به بیمار‌ی‌ها‌ی مختلف از جمله ناراحتی‌‌های قلبی، ممکن است نیاز به عمل جراحی و احتمالا بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه را به‌دنبال داشته باشد. بر اساس تحقیقات جدید که در مجله  New England Journal of Medicine چاپ شده است، 26% این بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، به عوارضی شبیه اختلالات ذهنی بیماران مبتلا به آلزایمر دچار می‌شوند که ممکن است ماه‌ها ادامه داشته باشد. برای عزیزان مبتلا به نوعی فرسایش مغز، عمل جراحی ممکن است عوارض فراموشی و اختلالات ذهنی آنها را افزایش داده و توان درک و فهم آنها را به شدت کاهش دهد. این مطلب را در مقاله “عمل جراحی و بیهوشی”  در وبسایت دردآشنا و کتاب راهنمای مراقبین جلد دوم شرح داده‌ام. توصیه کلی این است که در صورت امکان، بیماران فرسایش مغز نباید تحت عمل جراحی و بیهوشی قرار گیرند.

کم ادراری

پدرم به بیماری آلزایمر مبتلاست و در مرحله پایانی به سر میبرد. حالش اصلا خوب نیست.  در 24ساعت فقط یک بار ادرار می‌کند. آیا این طبیعی است؟

ادرار کردن فقط یک مرتبه در ۲۴ ساعت مسئله‌ی بزرگی است و باید علت آن را بررسی کنید. اگر مشکل دستگاه ادراری مانند ورم پرستات و غیره ندارند، شاید مصرف مایعاتشان کم است. شاید احتیاج به سوند دارند که باید پزشک در این مورد تصمیم بگیرد. مقاله آشامیدن آب کافی را در وبسایت دردآشنا یا در کتاب راهنمای مراقبین جلد دوم مطالعه کنید.

عفونت ریه

عزیز من هيچ علايمى جز تب نداشت. پزشك عمومى توصيه عكس از ريه را داد. در اورژانس بيمارستان عكس گرفتیم و پس از  تشخيص عفونت ريه تحت نظر دكتر فوق تخصص بيماري‌هاى عفونى بسترى و مداوا شد.

ممنون ازشما كه در سخت‌ترين شرايط راهنماى صميمى ما هستيد وچقدر زود ما را درك کرده و با راهنمایی‌های خوب خود، گره گشای مشکلات ما می‌شوید و پاسخ مي‌دهيد.

خوشحالم که حال همسرتان رو به بهبودی است. ضربه روحی وارده به مراقب در اینگونه موارد خیلی بیشتر از ناراحتی بیمار است.

همسر من دو مرتبه به عفونت ریه دچار شده است و هر دو مرتبه پزشک عمومی در منزل او را ویزیت کرده و با گوش کردن به صدای ریه از طریق گوشی تشخیص عفونت ریه داد. مرتبه اول توانستیم با آنتی‌بیوتیک خوراکی عفونت را برطرف کنیم. مرتبه دوم بسیار حاد بود و تزریق آنتی‌بیوتیک از طریق سرم لازم بود که آن را هم در منزل انجام دادیم.

در مقاله وبسایت دردآشنا و کتاب راهنمای مراقبین جلد اول درباره عفونت ریه بسیار جامع و کاربردی به این موضوع پرداخته‌ام و توصیه می‌کنم آنرا مطالعه نمایید.

سوند ادراری

آیا استفاده از سوند در بی‌اختیاری ادراری آقایان به اندازه خانم‌ها موجب عفونت دستگاه ادراری(مجاری،مثانه و کلیه‌‌ها) می‌شود؟

عفونت مجاری ادرار در اثر استفاده از سوند ادراری اکثرا در اثر آلودگی‌‌های ایجاد شده در زمان وصل کردن و بیرون آوردن سوند ایجاد می‌شود.  در نتیجه ایجاد خطر عفونت در زن و مرد یکسان است.

مردان به دلایل اختلافات فیزیکی با زنان، کمتر در معرض ابتلا به عفونت مجاری ادرار در اثر آلودگی‌‌های محیطی و مخصوصا دفع بیمار قرار دارند. به همین دلیل عفونت مجاری ادرار در مردان بیشتر به دلایل بیمار‌ی‌ها‌ی زمینه‌ای مانند ورم پروستات و اشکالات کامل نبودن دفع ادرار بوجود می‌آید.

یبوست

مادر حدود ۵ روز است که موفق به عمل دفع نشده است. از تمام ملین‌ها استفاده کرده‌ام ولی موثر نبوده است. حتی روز گذشته با این که تعادل ندارد، به اتفاق خواهرم حدود یکساعت پیاده‌روی بردیم ولی اثری نداشت.  احساس می‌کنم حالت دفع دارد  ولی عمل دفع انجام نمی‌شود. آیا برایش تنقیه انجام بدهیم؟ راهنمایی بفرمایید.

ما همه روزه اقدامات انجام شده را ثبت می‌کنیم و هر شب من آنها را بررسی می کنم. اگر در ۲ روز گذشته عمل دفع انجام نشده باشد، زنگ خطر به‌صدا در می‌آید و همه بسیج می‌شویم تا مشکل حل شود. یبوست مانند بیشتر مشکلات دیگر، هر چه طولانی‌تر شود رفع اشکال مشکل‌تر می‌شود. پیش‌گیری از شروع یبوست به مراتب آسان‌تر از رفع آن است. شرح یادداشت روزانه اتفاقات و جدول مربوطه را در وبسایت دردآشنا و کتاب راهنمای مراقبین مطالعه نمایید.

من با تنقیه یا شیاف به جز تحت نظر پزشک موافق نیستم. اقدامات معمول خانگی معمولا راهگشا هستند از جمله: خاکشیر نبات جوش، دم کرده گل محمدی، عصاره گل سرخ، شیر منیزیم[3]، و قوی‌ترین ماده خوراکی که خیلی با احتیاط باید مصرف کنید برگ سنا را در آب ولرم خیس کنید و روزی ۲ یا ۳ بار هر دفعه یک قاشق مربا خوری آب آنرا به بیمار بخورانید.

[1] Intensive Care Unit, ICU

[2] National Center for Biotechnology Information, NCBI

[3] Milk of Magnesia

 

 

یکی دیگر از دوستان برگزیده بمن تلفن کردند و پیشنهاد جالبی دادند که بسیار معقول بنظر می رسد. ایشان فرمودند که عزیزان ما که بیشتر از ابزار و پوشش های مناسب  برای بی اختیاری استفاده می کنند، گرم و مرطوب بودن نواحی باسن و اندام پایین آنها مکان مناسبی برای نشو و نمای انواع باکتری ها و قارچ ها را ایجاد می کند. ایشان توصیه کردند حتما هر روز چند مرتبه در زمان شستشو، لگن جمع کننده ادرار را از ویلچر جدا کنیم که این نواحی کمی هوا بخورد و حتما پس از شستشو و خشک کردن، بکمک سشوار سرد از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل کنیم.

من این توصیه را کاملا معقول و مهم می بینم و از همین امروز انجام آن را برای همسرم شروع کرده ایم. این مطلب را در بازنویسی مقاله مربوط به عفونت مجاری ادرار حتما ذکر خواهم کرد.

از توجه و راهنماییهای مفید همه شما عزیزان سپاسگزارم.


 

 

 

Dardashna Q&A پرسش و پاسخ دردآشنا, [13.11.18 20:35]

#دندان_مصنوعی

#عفونت_دندان

 

پرسش یکی از دردآشنایان عزیز در مورد دندان، اظهار نظرهای مختلفی را بدنبال داشت که چکیده آنرا برایتان جمع آوری کرده ام:

 

با سلام خدمت همگی بزرگواران .

یه مشاوره از دوستان میخواهم همسر من تو فک پایین فقط ۲تا دندون اسیا داره که اونها هم به گفته دکتر باید کشیده بشه و عملا بعداز اینکار جویدن غذا براشون سخت میشه. دکتر گفت براشون دندون مصنوعی میزاریم اما فکر نمیکنم الان بتونن به دندون مصنوعی عادت کنن. آیا از شما کسی برای عزیزش بعد از بیماری دندون مصنوعی گذاشتید و تجربه ای دارید؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 

سلام خانم …..،

من اوایل بیماری مادرم دندان های فک بالا لق شده بودند و مجبور به این کار شدیم. سخت بود ولی بالاخره پذیرفت. منتها مادرمن سن شون بالا تر از همسر شما بود ولی اوایل بیماری. اگر درست یادم باشد همسر شما هنوز سالمند محسوب نمی شوند ولی بیماری شون پیشرفته است. لذا شرایط متفاوت است.

 

….. خانم سلام خسته نباشین

من برای دندان قروچه مادرم یه گان گرفتم ولی اصلا نتونست تو دهنش نگه داره توروخدا اگر میخاهین کاری بکنین به عواقبش فکر کنین چون این بیماری به گونه ای هست که بیمار اصلا با شرایط جدید نمیتونه سازگاری داشته باشه و اینکه دندون مصنوعی رو بتونه تحمل بکنه یه کم سخته

 

سپاسگزارم خانم …. عزیز از راهنماییتون.

بله چون ایشون تمایل زیادی به خوردن دارن انتخاب برام سخته.فکر کنم بهتر باشه از این به بعد از غذاهای نرم برای تغذیه شون استفاده کنم تا هم لثه ها اذیت نشن هم لذت استفاده از خوراکیها رو داشته باشن.

 

سپاسگزارم از راهنمایی شما دوست گرامی.

بله منم فکر کنم همسرم نتونه با این شرایط کنار بیاد ضمن اینکه ناچار به کشیدن دندونها هستم

 

سلام به دوستان

بیمار من دندون مصنوعی کامل داشت به علت ایتکه لاعر شده بود موقع خوردن از دهانش خارج میشد

به سختی دکتری پیدا کردم که بتونه تو منزل قالب گیری کنه و دندون جدید بعد از یک هفته  آماده شد اما…… از دندونه میترسید و حاضر نبود استفاده کنه فقط یک دفعه استفاده نشده بود 

ولی وقتی جلو میاوردیم گریه میکرد و می ترسید و میگفت این ترسناگه خیلی بزرگه ….

 

 

سلام خانم مراقب عزيز

سالمند بنده در اوايل بيماريشون دو سه بار دندان مصنوعيش را گم ميكرد ومن مجبور ميشدم دوباره هزينه كنم وبسازم اكنون علاوه بر دندان هاى جلوى پايينى و يك دندان آسيا كه همينها را هرشش ماه يكبار توسط دندانپزشك معاينه وبازسازى ميشه

دندانهاى مصنوعى بالا وپايين را درظرفى گذاشته وموقع غذا خوردن در دهانش ميگذارم وبعد از غذا بيرون آورده وپس از شستشو در ظرف مخصوصش ميگذارم وخودش تحمل نگهدارى دندان مصنوعى در دهانش را نداره وهر لحظه امكان اينكه گم بشه هست

واغلب بيرون ازمنزل بدليل رعايت نزاكت از دندان مصنوعى استفاده نميكنم وبا نظارت بر غذايش كه نرم باشد وراحت خورده شود كنار ميام

 

سلام مراقب عزیز

مامان من دندان مصنوعی داشت با یکبار زمین خوردن  دیگه  اجازه نمی داد دندان را در بیاریم یا بزاریم الان غذای  میکس شده میدم. سپاسگزارم از ارائه تجربتون.

 

5:55 PM, 11/4/2018] dardashna  دردآشنای دمانس:

سلام. شما پاسخ های کارسازی بر اساس تجربه دردآشنایان عزیز دریافت کرده اید. مواردی که ذکر شده مانند سخت بودن تغییر، عدم همکاری با پزشک، نیاز به اصلاحات پس از دریافت دندان مصنوعی، عادت کردن به آنها، و غیره نکات قابل تاملی هستند.

در مورد دندانهای موجود آسیایی لازم است یادآوری کنم که اگر احتمال عفونت وجود دارد باید هر چه سریع تر کشیده شوند. خطر ابتلا به عفونت ریه در اثر استنشاق بزاق بیمار بسیار بالاست و مداوای عفونت ریه معمولا سخت و استرس آور برای بیمار و مراقب می باشد.

خواهش می کنم مقاله مراقبت از دهان و دندان بیمار وبسایت را مطالعه بفرمایید:

 http://dardashna.ir/?p=1840

 

خیلی ممنونم آقای مهندس صمدانی از راهنماییتون .

البته دندونای همسرم هنوز عفونت نکرده فقط هرچند روز یکبار از درد بیتاب میشن.اما دکتر گفتن نمیشه برای این دندونها کاری کرد.حتما این مقاله رو مطالعه میکنم.باز هم متشکرم


 

Dardashna Q&A پرسش و پاسخ دردآشنا, [11.07.18 22:31]

#عفونت_ریه

سلام خدمت عزيزان محترم گروه

براي هگي آرزوي سلامتي ميكنم

دوستان من خيلي وقته كه چندين علامت سوال از مادرم در ذهنم هست خواستم بپرسم و اين نكته رو به ساير عزيزان ياداوري كنم

اينكه مادر من چرا بعلت عفونت ريه به رحمت خداوند رفتن؟

بدون هيچ علامتي نه تب و نه اشكال در تنفس

مادرم نه زخم بسترشدن

نه عفونت ادرار داشتن

و من مطالب رو كه ميخونم همه از عفونت ادرار صحبت ميكنن و من چيزي از عفونت ريه نديدم

Mehdi Samadani

سلام خانم … عزیز،

یکبا ردیگر درگذشت مادرگرامی شما راتسلیت عرض می کنم.

عفونت ها در عزیزان ما معمولا خاموش اثر می گزارند. عوارض و علائمی که در باره آنها ذکر می شود در مورد بیماران فرسایش مغز یا وجود ندارد یا بسیار خفیف است. تب جزئی و اگر درد و سوزش و ناراحتی دیگری وجود دارد، عزیزان ما از بیان آن ناتوانند.

عفونت مجاری ادرار بدلایل بیشمار مکررا اتفاق می افتد. بهمین دلیل رایج تر است و ما بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم. عفونت ریه معمولا در نتیجه مشکلات بلع و ورود مواد غذایی به داخل کانال هوای بیمار ایجاد می شود و معمولا مشکل دوران پیشرفته بیماری است.

هوشیاری مراقب کمک می کند که عفونت را بمحض شروع تشخیص دهیم و مداوا را که معمولا آنتی بیوتیک خوراکی است سریعا شروع کنیم. تشدید عفونت، بستری شدن در بیمارستان و آنتی بیوتیک تزریقی را بهمراه دارد و درمان آن مشکلتر است.

تغییرات رفتاری بیمار مانند خمودگی، افت هوشیاری، نیاز به خواب بیشتر، مشکلات تنفسی و خلط سینه در مورد عفونت ریه و رنگ و بوی غیر عادی ادرار در مورد عفونت مجاری ادرار از اولین مواردی است که باید به آن توجه کنیم.

پرسش بعدی همان مراقب:

ممنون جناب صمداني عزيز

در ظاهر مادر خوب غذا ميخوردن و حدود دو هفته بود كه بخاطر مشكل دندان غذاها ميكس ميشد يعني ما مشكلي رو در بلع متوجه نميشديم

و اينكه در بيمارستان دكتر معالج گفتند اين عفونت كهنه است و به يكي دو سال قبل برميگردد

اين تعجب منو بيشتر كرد

Mehdi Samadani

منظورتان از مشکل دندان چیست؟‌ آیا عفونت دندان یا لثه داشتند؟ همسر من یک بار بدلیل عفونت ریشه دندان، و در نتیجه ورود بزاق به کانال هوا دچار عفونت ریه شد. مشکل بلع ممکن است بصورت خاموش عمل کند بدینمعنی که آثار معمولی سرفه زدن در نتیجه اختلال بلع وجود نداشته باشد.

مشکل دیگر می تواند ریفلکس اسیدی معده باشد. ریفلکس معده سرشار از انواع باکتری است و اگر وارد نای شود ممکن است به عفونت ریه منجر شود. من سه وعده یک قرص ضد اسید معده به همسرم می خورانم.

عفونت کهنه را درست درک نمی کنم و نمی دانستم می توانیم عفونتی برای چند سال داشته باشیم و عوارضی در باره آن نبینیم. البته این را می دانم که سیستم ایمنی ضعیف همسر من پیوسته با مواد خارجی که وارد ریه او می شود مبارزه می کند. نتیجه آن خلطی است که از ریه او دفع می شود. ولی «پشه چو پر شد بزند پیل را» اینجا مصداق دارد. زمانی می رسد که باکتری در این نبرد برنده می شود.

ادامه پرسش همان مراقب

جناب صمداني در حدود يكي دو ماه اخير ما ديده بوديم مادر در هنگام خوردن غذا از لثه هايشان كمي خون آبه مي آيد و لثه ها متورم شده اند

رفتيم دندانپزشكي و گفتن دندانها عفونت كرده اند و بايد بريد عكس او پي جي بگيريد ببينيم عفونت تا چ حد است و گفتن در نهايت بايد دندانها كشيده شوند.ما ديديم كه مادر اصلا در گرفتن عكس او پي جي همكاري نميكنند چون اصلا متوجه نميشوند و درك درستي از محيط پيرامون ندارند.و ما رفتيم سراغ گرفتن آزمايش خون و ادرار و درگير اين مسائل شديم

ولي مشخص بود كه لثه ها متورمند و عفونت دارند

و اينكه عفونت ريه ها بسيار زياد و وحشتناك بود

ممكنه عفونت لثه اينكار را كرده باشه؟

و اينكه ما نميدونيم مامان از كي عفونت داشته لثه هاشون

من گيجم كاملا

Mehdi Samadani

متاسفم. شاید اگر برای عفونت آنتی بیوتیک تجویز شده بود شاید اوضاع فرق می کرد.

امکان شروع عفونت ریه بدلیل عفونت دندان از نظر من بسیار محتمل است ولی من پزشک نیستم. فقط بر اساس تجربه اظهار نظر می کنم. عفونت هم اگر مداوا نشود تشدید شده و از کنترل خارج می شود.

Dardashna Q&A پرسش و پاسخ دردآشنا, [13.07.18 17:49]

#عفونت_ریه

اظهار نظر قای دکتر شفیعی

با سلام، با اجازه من چند نکته را در مورد پنومونی در بیماران سالمند و خصوصا مبتلا به دمانس مطرح کنم:

۱. بالای ۶۵ سال پنومونی به دلیل خطر بالای مرگ ‌و میر باید در بیمارستان بستری شود.

۲. دلیل بالای مرگ ‌و‌میر در این افراد بیماری های زمینه ایی و عوامل چرکی متفاوت از افراد جوان تر‌ است.

۳. در این بیماران ممکن است عفونت ها بدون تب و‌ سایر علایم هشدار دهنده  شروع شده ‌به همین دلیل وقتی تشخیص داده شوند که بسیار دیر باشد.

Samadani

با عرض تشکر از آقای دکتر شفیعی که لطف فرموده اظهار نظر کردند. آقای دکتر شفیعی (متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان) با سعه صدر و صرف  وقت فراوان، ظرف سه سال گذشته مطالب وب سایت دردآشنا را مطالعه نموده و مرا در زمینه های مختلف ارشاد فرموده اند. بینهایت سپاسگزارم. 🙏🙏🙏🙏

Dardashna Q&A پرسش و پاسخ دردآشنا, [13.07.18 17:50]

#عفونت_ریه

[Forwarded from گروه فرسایش مغز دردآشناDardashnaDementiaGroup]

☘️☘️ با درود ☘️☘️ به دردآشنایان و برگزیدگان عزیز،

یکی از مراقبین عزیز پرسشی را در باره عفونت ریه مطرح کردند که فکر کردم خوب است آنرا با شما در میان بگذارم:

با سلام و تشكر از شما جناب اقاي صمداني بزرگوار

ممكن هست بفرماييد ايا ازمايش پزشكي وجود دارد كه بتوانيم متوجه شويم عزيزمان دچار عفونت ريه شده يا خير ؟؟؟

با توجه به اينكه ميفرمايد اين بيماري خاموش هست متوجه شويم و درمان كنيم تا خداي نكرده بيماري پيشرفته نشده

دردآشنای دمانس:

با درود. اشاره من به خاموشی بیماری مربوط به استنشاق مواد غذایی (اسپیراسیون – راه یافتن مواد غذایی به کانال هوا) بدون عوارض سرفه و سایر شواهد بود.

عکس برداری از ریه وجود عفونت را نشان می دهد. آزمایش خون و کشت خلط سینه نوع باکتری را هم مشخص می کند. ولی بهترین و سریع ترین راه توجه مراقبین فرسایش مغز برای تشخیص است. تغییرات رفتاری، تب خفیف در حد کمتر از یک درجه، مشکات تنفسی مانند خلط در گلوی بیمار، قل قل کردن نفس در ششها،  سرعت دم و بازدم، و عمیق نبودن تنفس از شواهد اولیه است. مقاله عفونت ریه وبسایت دردآشنا که شرح مفصل یماری را بیان می نماید را مطالعه نمایید: http://dardashna.ir/?p=1769

من بمحض مشاهده اینگونه مشکلات از پزشک عمومی همسرم خواهش می کنم بیاید و بکمک گوشی، به صدای تنفس همسرم گوش کند. اگر عفونت شروع شده باشد، پزشک از صدای دم و بازدم ششها به آن پی می برد. کلید موفقیت در مداوا، اقدام سریع است. درست مانند شروع آتش سوزی، مهار آتش در ابتدا آسان است ولی توسعه که پیدا کرد مشکل می شود.

عفونت ریه (و مجاری ادرار) هم در ابتدای راه با آنتی بیوتیک خوراکی مداوا می شود ولی با پیشرفت آنها که اکثر سریع اتفاق می افتد، بستری شدن در بیمارستان و آنتی بیوتیک وریدی معمولا تنها راه چاره است.


 

Dardashna Q&A پرسش و پاسخ دردآشنا, [13.07.18 17:53]

#عفونت_ریه

 

 

اظهار نظر مراقبیی دیگر

 

سلام برأي جلوگيري إز بيماريهاي پنوموكوكي واكسن پرونار ١٣ برأي كودكان و سالمندان بالآي ٦٥ سال علي الخصوص بيماران خاص توصيه ميشه.مقاومتهاي إنتي بيوتيكي را نيز كاهش ميدهد.

 

 

samadani

 

من این واکسن را به همسرم تزریق کرده ام و متعاقب آن ایشان سه مرتبه به عفونت ریه دچار شده است.

 

من مطمئن نیستم ولی فکر می کنم نوع عفونت ریه عزیزان ما که بدلیل اسپیره شدن مواد غذایی بوجود می آید با نوع عفونتی که این واکسن با آن مقابله می کند فرق می کند. باکتریها و قارچهای مختلف ممکن است باعث بروز عفونت ریه شوند و مانند واکسن انفلوآنزا که ۱۰۰٪ کارساز نیست، سایر واکسنها ها هم ممکن است اینگونه باشند.

 

بهر روی من از طرفداران پر و پا قرص تزریق واکسنهای توصیه شده می باشم.


 

#دمانس_لوی_بادی
#پارکینسون_بیماری

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

با درود به دردآشنایان عزیز،
از نظر من حالات بهتر و بدتر عزیزانمان (یک مدت بهتر درک می کنند و مدتی دیگر کمتر) دو جنبه دارد. اولین نوع آن مربوط به نوع دمانس است و دومین نوع آن مربوط به توان فوق العاده مغز که می تواند خود را با موقعیتهای جدید تطبیق دهد. برایتان مثال می زنم.

در جنبه اول که به نوع فرسایش مغز بستگی دارد، نمونه بارز آن دمانس لوی بادی است. در این نوع دمانس بیمار چند مدتی خوب است و مراقب ممکن است باور کند که تشخیص دمانس برای عزیز او اشتباه بوده است. بعد، بدون هیچگونه محرکی اوضاع کاملا بر عکس می شود و ما می بینیم که عزیز ما بدون شک به دمانس مبتلاست. گوشه ای از مقاله دمانس لوی بادی وبسایت دردآشنا را که به این موضوع مربوط است برایتان کپی کرده ام. برای مطالعه کامل مقاله به آدرس زیر مراجعه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=1748
دمانس لوی بادی با چهار خصوصیت اصلی بالینی شناخته میشود:

اولین خصوصیت اینکه تغییرات سطح هوشیاری و ذهنی بیمار در طول روز و یا هفته متغیرند. به طوری که بیمار در برخی زمان ها کاملا طبیعی و در برخی دیگر کاملا دچار اختلال ذهنی است.
دومین خصوصیت این نوع دمانس، وجود توهمات بینایی به صورت دیدن اشخاص و حیوانات است. بیمار ممکن است در عالم توهم، نزدیکانی را که سال ها قبل فوت کرده اند و اشیا و حیواناتی را به وضوح ببیند و حتی با آنها صحبت کند.
سومین خصوصیت دمانس لوی بادی وجود علایمی شبیه به بیماری پارکینسون در این بیماران است. به همین دلیل ممکن است برای آنها، به اشتباه تشخیص بیماری پارکینسون داده شود.
چهارمین خصوصیت این بیماران، حساسیت زیاد آنها به برخی از داروها خصوصا داروهای ضد روان پریشی است. این بیماران با دوز های خیلی کم این دارو ها ممکن است عوارضی را نشان دهند که معمولا در بقیه بیماران در دوزهای بالا دیده میشود.

در جنبه دوم که به قدرت تطبیق پذیری مغز مربوط می شود، این توضیح را در کتابی مطالعه کردم. تصور کنید از محل کار در پایان روز با اتومبیل به منزل بر می گردید. مسیر هر روزه شما کاملا معلوم است و شما بدون تفکر این راه را طی می کنید. اما امروز به دلیل ترکیدن لوله آب راه بسته است. شما براحتی راه دیگری را که شاید کمی دورتر باشد طی می کنید و با کمی تاخیر به منزل می رسید. حالا تصور بفرمایید که در مسیر انحرافی شما هم مشکلی پیش آمده باشد و آن راه هم بسته باشد. باز هم شما از مسیر انحرافی دیگری به منزل می رسید. مغز ما هم دقیقا به همین نحو کار میکند. وقتی به نورونهای از کار افتاده بر می خورد راه دیگری را پیدا می کند. در بعضی موارد پیدا کردن راه جدید ممکن است روزها یا حتی هفته ها طول بکشد. ولی زمانی که راه جدید کشف شد، شما با تعجب و خوشحالی فکر می کنید عزیزتان بهتر شده است. ولی متاسفانه زمانی نمی گذرد که او دوباره افت می کند و ایندفعه شاید شدید تر.

کاش هیچوقت راه بسته نمی شد و مسیر همیشه باز و مستقیم بود.


#دمانس_لوی_بادی
#پارکینسون_بیماری

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

سلام خانم …. ممنون بابت توضیحات. اینطور که من متوجه شدم مادر PDD هستند یعنی ابتدا مبتلا به پارکینسون شدن که در نهایت تبدیل به دمانس شده. https://www.lbda.org/go/symptoms-0
چند سوال از خدمتتون دارم و ممنون میشم توضیح بفرمایید:
1- منظورتون از آقای دکتر موسوی کدام دکتر موسوی است؟ سید مسعود و یا سید سجاد
2- آیا توهم دیدن مثلا حیواناتی که بهش اشاره کردید هنوز هم ادامه داره یا محدود به مراحل اولیه بیماری میشده ؟
3- در مورد خواب دیدن مادر نوشتید که مرزی بین واقعیت و خواب قایل نمیشوند. آیا این حالت دایمی است یعنی هر روز چنین وضعیتی دارند؟
4- به چه چیزی خیره نگاه میکنند؟ افراد یا اشیای دوروبرشون؟ و آیا اگر ازشون بپرسید دلیلی برای خیره نگاه کردنشون ارایه میکنند؟
5- فرمودید برخی روزها توهم شدید دارند در حالیکه بعضی روزها اصلا ندارند. این توهم از چه نوع توهمی است؟ توهم دیداری یا شنیداری؟ آیا توهمات تکرار پذیر هست یا متغیر؟ منظورم اینه که آیا همیشه یک موضوع باعث ایجاد توهم براشون میشه یا موضوعات متفاوت؟
6- در بررسی های پزشکی که براشون انجام شد آیا همه قسمت های مغز دچار مشکل شده بودند و یا فقط بخش خاصی؟ احتمالا این مورد در نتیجه اسکن یا ام آر ای ایشون ذکر شده.
7- توضیح دادید که هر روز با روز قبل تفاوت داره. منظورتون دقیقا چیه؟ آیا شرایط حافظه و ذهنی مادر منظورتون هست و اینکه گاهی به نظر میرسه اصلا ایشون بیمار نیستند؟ یا اینکه منظورتون بدتر شدن شرایط ایشون هست؟
8- فرمودید تمرکز ندارن. منظورتون از این عدم تمرکز چیه؟ سپاس
————————

سلام خانم …
در ابتدای ابتلا و تشخیص پارکینسون دارویی دادند و البته هر شش ماه نوار مغزی گرفته میشد و فرسایش مغز نیز شروع شده بود
و الان که به این مرحله رسیدن فکر میکنم که شروع همزمان داشته
اقای دکتر سید سجاد موسوی روانپزشک
در مورد دیدن حیوانات اوایل هر روز بچه گربه ای که ساکن بود در نقطه مشخص می دیدند و سراغ گربه ای که قبلا داشتند و مرده بود را میگرفتند از دکتر پرسیدم که ایا گربه ای را بیاورم موثر اطت ایشان نظرشان این بود که واقعیت جایگزین توهم نمیشود و فایده ندارد باز به مادرم عنوان کردم که ایا میخواهد گربه ای را بیاورم گفت نه چون گربه ام را میزند
الان هرازگاهی سراغ گربه را میگیرد و لی فاصله زمانی بیشتر شده
مادرم بعداز ناهار استراحت میکند و اغلب بیدار که میشود میگوید باید برای برادرم غذا بفرستم روزهایی سصراغ افراد فوت شده را میگیرد که پیشش بودند و گاهی که ذهن عملکرد بهتری دارد میگوید خوابشان را دیدم
این وضعیت هر روز نه ولی اغلب رخ میدهد
خیره شدن به اطراف و تلویزیون دیگر درت تاویر تلویزیون را تشخی نمیدهد
توهم در مورد غذایی که در یخچال گذاشته یا روی اجاق در حال پخت است و اگر در یخچال نباشد به پرستارش تهمت و اهانت میکند
توهمات اغلب ثابت هستند و گاهی سراغ افرادی را که بودند و کجا رفتند توهم اینکه اینجا خانه ام نیست و باید بریم مدتی است
که این مورد را نگفته
اندازه مغز از اطراف تحلیل رفته بود و تا حدودی بخاطر سن طبیعی است ولی روند درگیری در افراد متغییر است
روزهایی هست که خیلی قاطیه و روزهایی هم هست که صحبت میکنه و سوالات مناسب میپرسه و لی روزهایی در درون خودش هست و ارتباط خیلی سخته دیگر مادرم شرایط خوب ندارد نسبت روزه بین متوسط و شدید است
مادرم غروب شروع به تکرار اعداد صلوات و کلمات بی معنی میکند و اگر فرزندانش تلفن بزنند تکرار را ادامه میدهد و متوجه نیست من تنها هستم برادر و خواهرم ایران نیستند
به امید بهبودی نسبی عزیزانمان کمتر اذیت بشوند
به امید خدا
—————-

سلام. متن زیر از علائم بارز دمانس لوی بادی می باشد. همانطور که آگاهید من پزشک نیستم ولی بیشتر متن هایی را که راجع به دمانس لوی بادی خوانده ام این مطلب را ذکر کرده است.

؛روزهایی هست که خیلی قاطیه و روزهایی هم هست که صحبت میکنه و سوالات مناسب میپرسه
و لی روزهایی در درون خودش هست و ارتباط خیلی سخته دیگر؛

برای همه شما مراقبین عزیز و عزیزانتان آرزوی بهروزی دارم.


#دمانس_لوی_بادی
#پارکینسون_بیماری

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

سلام خدمت همگی. آیا دوستان حاضر در گروه از عزیزی که دمانس لوی بادی براشون تشخیص داده شده مراقبت میکنند؟

با درود فراوان.

من یک نفر دیگر را هم در گروه می شناسم که همسرشان به احتمال زیاد به دمانس لوی بادی دچارند ولی برایشان فعلا تشخیص پارکینسون داده اند. به دلیل احترام به حریم شخصی ایشان اگر خودشان صلاح دانستند اظهار نظر خواهند کرد.

همانطور که می دانید بیماری پارکینسون نوعی دمانس نیست. ممکن است بیمار مبتلا به پارکینسون به دمانس مبتلا شود.

قسمتی از مقاله انواع فرسایش مغز از وبسایت دردآشنا را که به این نوع فرسایش مغز ارتباط دارد برایتان نقل می کنم:

الف – اطلاعات کلی دمانس لوی بادی

بنا بر آمار وبسایت سازمان لوی بادی آمریکا، این نوع بیماری حدود ۱۰ درصد کل بیماران دمانس را شامل می شود وتعداد مبتلایان به آن درامریکا بالغ بر ۱٫۴ میلیون نفر می شود و از نظراین سازمان، دومین نوع دمانس شایع در آمریکاست. آمار مبتلایان به دمانس لوی بادی و دمانس عروقی مغز، بسیار به هم نزدیک است و به همین دلیل در مورد دومین یا سومین نوع شایع دمانس در آمریکا، وحدت نظر وجود ندارد.

.

ب – علایم دمانس لوی بادی

این نوع دمانس در سنین سالمندی بیشتر شایع است ولی موارد زیر ۶۰ سالگی نیز وجود دارد. اکثر این بیماران با مشکلات حافظه و تفکر که در آلزایمر هم وجود دارد رو برو هستند. با گذشت زمان عوارض فیزیکی و تغییرات رفتاری در آنها بروز می کند. دمانس لوی بادی با چهار خصوصیت اصلی بالینی شناخته میشود:

اولین خصوصیت اینکه تغییرات سطح هوشیاری و ذهنی بیمار در طول روز و یا هفته متغیرند. به طوری که بیمار در برخی زمان ها کاملا طبیعی و در برخی دیگر کاملا دچار اختلال ذهنی است.

دومین خصوصیت این نوع دمانس، وجود توهمات بینایی به صورت دیدن اشخاص و حیوانات است. بیمار ممکن است در عالم توهم، نزدیکانی را که سال ها قبل فوت کرده اند و اشیا و حیواناتی را به وضوح ببیند و حتی با آنها صحبت کند.

سومین خصوصیت دمانس لوی بادی وجود علایمی شبیه به بیماری پارکینسون در این بیماران است. به همین دلیل ممکن است برای آنها، به اشتباه تشخیص بیماری پارکینسون داده شود.

چهارمین خصوصیت این بیماران، حساسیت زیاد آنها به برخی از داروها خصوصا داروهای ضد روان پریشی است. این بیماران با دوز های خیلی کم این دارو ها ممکن است عوارضی را نشان دهند که معمولا در بقیه بیماران در دوزهای بالا دیده میشود.
.

ج – شباهت های دمانس لوی بادی با بیماری پارکینسون

آسیب شناسی و پروتینی که در دمانس لوی بادی باعث از دست رفتن سلول های مغزی میشود، در بیماری پارکینسون هم دیده میشود. بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون در اواخر دوران بیماری خود ممکن است دچار دمانس شوند که بسیار شبیه به دمانس لوی بادی است. در بیماران مبتلا به دمانس لوی بادی، بر خلاف بیماری پارکینسون، علایم ذهنی قبل از شروع اختلالات حرکتی بروز می کند.
————————
[In reply to Mehdi Samadani]
سلام عزیزان همسر منهم پاکینسون دارن البته حدود سه سال پیش همش سر کیجه داشتن اگر مواظب نبودیم میافتاد دکتر عمومی برایشان ویتامین ب300تجویج کردن سر گیجه شان شکرخدا بهتر شد


 

#دمانس_لوی_بادی
#پارکینسون_بیماری

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

سلام خدمت همگی. آیا دوستان حاضر در گروه از عزیزی که دمانس لوی بادی براشون تشخیص داده شده مراقبت میکنند؟

سلام خدمت … خانم عزیز و دوستان
لازم دیدم که در گروه جواب شما را بدهم تا بلکه دیگران هم بتوانند نظر یا کمک بیشتری بکنند
مادر من متاسفانه از جوانی ناراحتی اعصاب داشته ولی حاضر به قبول و درمان نبوده و در نتیجه اسیب های زیادی به خود زده و من ده سال پیش غیر مستقیم با کمک دکتر قلب ایشان موفق شدم از دکتر روانپزشک جناب اقای دکتر موسوی کمک بگیرم به کمک درمانهای ایشان مادرم چهره زندگی را با ارامش میگذراند و چند سالی از این فرصت استفاده کرد ولی متاسفانه پنج سال پیش مادرم دچار پارکینسون شد و تحت درمان دکتر میرزاده متخصص مغز و اعصاب قرار گرفت و مشکلات حرکتی پیدا کرد و با ورزش در منزل و فیزیوتراپی سلامتی نسبی پیدا کرد و البته دارو
و متاسفانه دو سال پیش وسواس اجباری نیز به مسایل مادرم اضافه شد و با ویزیت های دکترهای معالج و گرفتن نوار و اسن و ازمایش خون تشخیص دمانس نیز اضافه شد
تازه فهمیدیم که پارکینسون هم یکی از علایم این دمانس هست و این نوع دمانس مشخصه های الزایمر را نیز به همراه دارد حرکت کند و پاورچین و قدم های کوتاه
توهم از قبیل دیدن حیوانات
خیره نگاه کردن مشکل تعادل مادرم اگر مراقبش نباشیم تعادل نداره و در جا زمین میخوره
بعداز ظهر ها که میخوابه اغلب خواب که میبینه بیشتر اقوام فوت شده را واقعی میداند و هنگام بیداری میخواهد به ان عمل کند
توهم بعضی روزها نه بعضی مواقع شدید
و نسبت به اطرافیان حس بدبینی پیدا میکنه
هر روز با روز قبل تفاوت داره
تمرکز نداره
زیاد حرف زدم ولی اگر باز هم سوالی باشه که بتوانم جواب بدهم بفرمایید


 

#گاز_معده
#اسید_معده

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

[12.04.18 13:43]
سلام حضوردوستلن دردآشنا
مشکلی برای مادر پیش آمده تقاضای همکاری دارم آیا برای بیمارشما پیش آمده که گاز معده رو به صورت باد گلو و جهشی بیرون بدن جهش در حد زمین خوردن با وجود اینکه دستش تو دستامه ولی گاهی اینقدر شدید هست که نمیتونم کنترل کنم میخوره زمین چاره چیه مشکل از کجاست.

Mehdi Samadani, [12.04.18 15:57]

من پیگیر این موضوع شدم و چیزهایی که پیدا کردم از این قرار است. تطفا بررسی کنید شاید راه حل بسیار آسان باشد:

خروج گاز معده ممکن است به دلایل زیر شدت پیدا کند:

تند غذا خوردن که باعث می شود هوای زیادی همراه غذا بلع شود.
خوردن نوشابه های گاز دار و ماع الشعیر همراه غذا.
خوردن آب نباتهای سخت و مک زدن فراوان.
خوردن مایعات با نی.
دندان مصنوعی که قالب دهان نیست.
کشیدن سیگار و خوردن آدامس.

عزیزان ما رفتارشان به کودکان شباهت پیدا می کند و ممکن است ایجاد این صدا هر چه بلند تر و هر چه مورد مخالفت اطرافیان باشد برایشان لذت بخش تر شود.

مشکل دیگر ممکن است در اثر ایجاد اسید معده و باز گشت آن به مری باشد. راهکار ساده برای این مشکل خوردن داروی ضد اسید معده است. ما بهمراه هر وعده غذایی یک قرص دایمتیکون به همسرم می دهیم.

از صرف غذاهایی که تولید گاز می کنند مانند بروکلی، کلم، لوبیا، و در مورد بعضی افراد لبنیات احتراز کنید.

اگر مشکل شدت یافت و ادامه داشت به پزشک مراجعه نمایید. گاز فراوان معده ممکن است در نتیجه زخم معده هم بوجود بیاید.

برای مطالعه بیشتر:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/burping-reasons#2


#دندانپزشکی
#بیهوشی

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

[11.04.18 15:21]
سلام خدمت همگی. بابا یکی از دندانهاشون مشکل پیدا کرده.یک ساعت پیش هم برای ویزیت به دکتر قلبشون مراجعه کرده بودیم. ایشون تاکید کردن که با توجه به شرایط بابا حتما کار دندانپزشکی در بیمارستان انجام شود. دوستانی که در تهران تشریف دارند ممنون میشم راهنمایی کنند که کدام بیمارستانها در تهران دندانپزشکی هم دارند؟

Mehdi Samadani, [11.04.18 16:50]

درود به… خانم. متاسفم که پدر مشکل دندان دارند.

نمی دانم دلیل مراجعه به بیمارستان چیست؟ آیا کار دندانپزشکی بسیار مفصل است و نگرانی از عدم همکاری کردن ایشان و در نتیجه نیاز به بیهوشی یا نگرانی از اینکه قلبشان بدلایل کارهای قبلی نیاز به توجه بیشتری دارد؟ خواهش می کنم به مسایل زیر توجه داشته باشید:

اول اینکه بی هوشی برای عزیزان ما پر درد سر است و عواقب آن ممکن است برای طولانی مدت ماندگار باشند. هر چه دوز بیهوشی کمتر باشد بهتر است. حتما پزشک بیهوشی باید از بیماری پدر اطلاع کامل داشته باشند همچنین از داروهای مصرفی ایشان. مقاله فرسایش مغز و عمل جراحی و بیهوشی وبسایت را مطالعه کنید: http://dardashna.ir/?p=1906

دوم اینکه حتما پزشک قلب ایشان را هم در جریان کار دندانپزشکی قرار دهید و اگر لازم است در بیمارستان حضور داشته باشند.

سوم اینکه با دندانپزشک پدر صحبت کنید و اگر ممکن است کار دندان را ایشان در بیمارستانی که انتخاب می کنید انجام دهند چون هم پدرتان با ایشان آشنایی قبلی دارند هم اینکه پزشک از حال و احوال ایشان با خبر است.

موفق باشید.


 

#سپسیس

درخواست عضویت در تالار گفتگوی دردآشنا: ۰۹۱۳۳۹۹۹۶۶۳ 

لینک وبسایت دردآشنا:  www.dardashna.ir

.

با درود.
امروز مقاله ای را در باره سپسیس در یک خبرنامه انگلیسی خواندم. از آنجا که شاهد درگیری همسرم با این مشکل بوده ام و از اهمیت پرداختن سریع به مداوای آن آگاهم، تصمیم گرفتم از زبان یک مراقب و نه پزشک، اهمیت توجه به آنرا برایتان بازگو کنم.

سپسیس یا عفونت خون مشکلی است که در راستای مداوای یک عفونت ساده مانند سرما خوردگی، عفونت ریه، عفونت مجاری ادرار و امثال آن وقتی که کاملا مداوا نشوند بوجود می آید. به دلایلی که بر من روشن نیست، سیستم دفاعی بدن بیمار ممکن است شدت عمل به خرج داده و در راه از بین بردن باکتری یا عفونت موجود، به اعضای داخلی بدن خود بیمار صدمه بزند. در نتیجه، ممکن است کلیه، قلب، یا عضو دیگری از بدن بیمار صدمه پایدار ببیند. متاسفانه عده قابل توجهی از سالمندانی که دچار سپسیس می شوند جان خود را از دست می دهند یا با ضایعات مهم، جبران ناپذیر، و دائمی از بیمارستان خارج می شوند.

عوارض معمولی بیماری زیربنایی ممکن است تشدید شده و بیمار به تب، تپش قلب، افت فشار خون، تنگی نفس، و نفسهای کوتاه و کم عمق دچار شود. متاسفانه ممکن است بیمار و مراقب او این علائم را سرسری بگیرند و به پزشک مراجعه نکنند و نهایتا بیمار به شوک سپسیس دچار شود.

سپسیس بسیار سریع اتفاق می افتد و در بیمارانی که ایمنی بدنی پایینی دارند مانند سالمندان و کودکان بیشتر شایع است. توصیه می شود که مراقبین عزیز که به دفعات با مشکل عفونتهای مختلف عزیزان خود روبرو می شوند این خطر را سرسری نگیرند و به محض مشاهده عوارض فوق به پزشک مراجعه نمایند. مداوای سپسیس معمولا با بستری شدن بیمار در آی سی یو، استفاده از سرم برای تزریق آنتی بیوتیک و بالا بردن فشار خون، و استفاده از ماسک اکسیژن انجام می شود.

برای اطلاع بیشتر
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D9%BE%D8%AA%DB%8C%D8%B3%D9%85%DB%8C

https://www.agingcare.com/Articles/sepsis-deadly-disorder-never-hear-of-153239.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter%20-%20February%2028,%202018&acst=7d6a3712-3f51-48da-a6d5-d3702d89706e&key=b504bf92-0cfa-4526-84ed-2b28cf23d3f5&mkt_tok=eyJpIjoiT1RSaU9HRmtNMlkwT0RjdyIsInQiOiJIeHdOeFFYN2VNbDZLNWpwRFBFMlBOY1VlbjRWVFdcL1N3TXFhYXdIR0VrbllSRG1MXC81MW9JNGZtNzNHNVBGR0w1ejJ0Tkd1bTlzQ0hhM09VeGtcL3hEXC9ZOHRyMGxGV1BQRDhrakxwcHJUaUtYR0lTb01Oem40RCsyMDR4dURjdTMifQ%3D%3D


 

…..

..

#آب_ریه
.
[In reply to …]
پدر بزرگ منم همینجور شده لاغر دستش بنفش ریه شون اب اورده خس خس میکنه سینشون که الان با اکسیژن تنفس میکنن😔
[In reply to…]
من نمی دانم که آب ریه پدر … یا پدر بزرگ شما از چه نوع است. یک نوع آب ریه در حقیقت خارج از ریه و در قفسه سینه جمع می شود. این آب را می توانند با سرنگ خارج کنند. نوع دیگر آب جمع شدن مربوط به حفره های داخل شش است که تبادل اکسیژن را مختل می کند. این آب قابل کشیدن نیست و معمولا با آنتی بیوتیک خوراکی یا وریدی درمان می شود. در هر دو مورد تنفس بیمار مشکل می شود و احتیاج به اکسیژن کمکی پیدا می کند.
با دادن این توضیحات من پایم را از گلیم خودم بیرون گذاشتم. توضیح و روشنگری بیشتر را به عهده پزشکان و متخصصین عزیز می گذارم.

.

.
#عفونت_مجاری_ادرار
.
سلام و سلامتی همیشه همراهتان.لطفا بفرمایید مشخصات بارز عفونت ادراری چیست..؟وفعلابدون آزمایش چطور میشه فهمید بیمار عفونت پیدا کرده یانه.با پوزش امروز صبح مادر من ادرار همراه باخون تازه دفع کردالبته فقط یک بار.وتب هم نداردبرای آزمایش نمونه ادرارگرفته شد امابرای جواب نیاز به مدت داره.ممنون از اینکه پاسخ بدید.🙏
سلام. متن زیر را از مقاله عفونت مجاری ادرار از وبسایت دردآشنا برایتان کپی کردم. لینک مقاله را هم در پایان ذکر کرده ام که توصیه می کنم تمام آنرا با دقت مطالعه نمایید:
علایم وجود عفونت مجاری ادرار
علایم وجود عفونت مجاری ادرار در افراد متفاوت است.  اگر عفونت در مجاری ادرار مثانه و پایین تر باشد، علائم موجود ضعیف تر از مواردی است که عفونت به بالاتر از مثانه نیز سرایت کرده باشد. دربیماران مبتلا به انواع دمانس، علایم وجود عفونت ممکن است به صورت تغییرات رفتاری مانند پرخاشگری، بیقراری، درخود فرو رفتگی و امثال آن  و بدون تب یا  سایر عوارض بروز کند. 
.
الف- علایم وجودعفونت در مجاری ادرار پایینی:
.اگر عفونت مجاری ادرار از مثانه به پایین باشد، نوع ضعیف تر آن به حساب می آید  و در صورت پیشروی، به تدریج اعضای بالاتر را دچار عفونت می کنند. علایم معمول این نوع عفونت ها به شرح زیر است:
احساس سوزش در زمان دفع ادرار
احساس نیاز به ادرار کردن مکرر در حالی که مقدارکمی ادرار دفع می شود
وجود درد و فشار در کمر یا پایین شکم
ادرار کدر، پررنگ، خون آلود یا با بوی غیر از بوی همیشگی
احساس خستگی یا لرز
تب خفیف تا حد ۳۸ درجه.
.
ب- علایم وجودعفونت در مجاری ادرار بالایی:
در صورتی که عفونت به بالاتر از مثانه سرایت کند و حالب ها و کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد،  عفونت  شدید تراست و مداوای آن طولانی تر و مشکل تر خواهد بود.  علایم معمول این نوع عفونت ها به شرح زیر است:
علایم وجودعفونت مجاری ادرار پایینی که در بالا درج گردید
حالت تهوع و درد پهلوها
لرز و تب شدید در حد ۳۹ تا ۴۰ درجه
 
ج- علایم وجودعفونت در بیماران مبتلا به دمانس: 
در افراد مبتلا به انواع بیماری دمانس، بسیاری از عوارض مربوط به عفونت مجاری ادرار ممکن است مشاهده نشود. این بیماران معمولاً از اظهار درد و ناراحتی و بیان احساس خود ناتوانند.
عفونت مجاری ادرار در بیماران مبتلا به دمانس ممکن است تغییرات رفتاری مانند سردرگمی، اضطراب، بی قراری، پرخاشگری، خواب آلودگی یا در خود فرو رفتن را ایجاد کند. کسان بیمار باید آگاهانه مواظب این گونه تغییرات رفتاری وی باشند.
همچنین، افت ناگهانی توانایی های فردی مانند از دست دادن تعادل، توان راه رفتن، استقلال در غذا خوردن و غیره ازعلایم هشدار دهنده به حساب می آیند.
خانواده ی بیماران مبتلا به دمانس باید هوشیارانه مراقب علایم عفونت باشند و نسبت به مداوای آن به سرعت اقدام کنند. به خاطر داشته باشید که هرگونه عفونت ممکن است سرعت پیشرفت بیماری دمانس را بیشتر کند.
آزمایش وجود عفونت مجاری ادرار
برای اطمینان از وجود عفونت مجاری ادرار، پزشک معالج معمولاً دستور آزمایش خون و ادرار می دهد. شما می توانید نوارهای یک بار مصرف آزمایش ادرار را از فروشگاه های کالای پزشکی خریداری کرده این آزمایش را در منزل انجام دهید ولی دقت آزمایش ادرار در منزل به اندازه دقت آزمایشگاه نیست.
به دست آوردن نمونه ادرار بیماران مبتلا به دمانس آسان نیست. در ابتدای بیماری، عدم همکاری بیمار و در مراحل میانی و پایانی، مشکلات بی اختیاری، به دست آوردن نمونه را مشکل می کند.
برای تهیه نمونه در مراحل میانی و پایانی بیماری، یک عدد بشقاب ته گود یکبار مصرف را پس از شستشو و خشک کردن در سطح آب توالت فرنگی شناور کنید. دریکی از دفعات بعدی که بیمار را به دستشویی می برید، نمونه لازم را در ظرف یک بار مصرف به دست خواهید آورد.
ظرف یک بار مصرف را از توالت فرنگی بیرون بیاورید و روی روزنامه یا حوله کاغذی بگذارید که پشت آن خشک شود. سپس نمونه لازم را در ظرفی که از آزمایشگاه گرفته اید ریخته به آزمایشگاه تحویل دهید یا با نوار تست خانگی در منزل آزمایش کنید.
اگر عفونت به کرات اتفاق می افتد، مثلاً دو بار یا بیشتر در طول سه ماه، ممکن است پزشک دستور آزمایش کشت ادرار بدهد تا نوع باکتری مشخص شده و مداوا هدفمند تر انجام شود. انجام این کار فقط در آزمایشگاه امکان دارد.
لینک مقاله در وبسایت دردآشنا:
http://dardashna.ir/?p=1682

.
.

#عفونت_مجاری_ادراری
سلام ،
من تجربه ای که از خانمم دارم این بود که موقع ادرار
همراه با خون بود ولی تا 24 ساعت بعد دیگر خونی نبود .
که بعد از آزمایش ،متوجه  شدیم که خرده سنگ بوده .
ولی اگر ادامه پیدا کند ، حتما میبایستی مراحلی که آقای صمدانی فرمودند را طی کرد .
[In reply to …]
سپاس از آقای….  تایید می کنم که اولین دلیل در مورد خون در ادرار وجود سنگ کلیه یا مثانه و جابجا شدن ان است. و معمولا برای احتیاط از عفونت بعدی در نتیجه خراش حاصله، پزشک دستور انتی بیوتیک می دهد.  توصیه می کنم در صورتی که عفونت نبود، معهذا با پزشکشان مشورت نمایید.

.

.

#باکتری_خوب از بین رفتن

.
سلام خدمت اقای صمدانی و تمامی درد اشنایان مادر من متاسفانه گرفتار مشکلات گوناگون بوده و مشکل عمده که از پنج سال پیش شروع شد پارکینسون دارویی در اثر داروهای بایپولار دوشخصیتی و وسواس اجباری او سی دی شدید و دمانس از یک سال پیش با توجه به استفاده داروها و مشکلات دمانس ایشان مدتی یبوست داشته و یا لیک مدفوع ادامه داشته تا معده تخلیه شود من با دکنر گوارش مشاوره کدم ولی داروهای پیشنهادی برای رفع یبوست کار ساز نبود الان که مطلب شما را در مورد از بین رفتن باکتری های معده خواندم تجربه خودم را که کارساز بود استفاده از قرص فمی لاکت که هم برای اسهال مفید است و هم برای یبوست من نوه پنج ساله ام اتیسم است و در کانادا این دارو را برایش  تجویز کردند من کپسول را باز میکنم و همراه ماست  هر روز همراه غذا ه ایشان میدهم  و مدتی است که برند کاله ماست لاکتیویا را تولید می کند که با مصرف ان خیلی نتیجه گ رفته ام و جایگزین قرص کرده ام 
خیلی  پر حرفی کردم  در اخر دعای خیرم را برای یکایک شما عزیزام میفرستم و احترام زیادی برای اقای صمدانی قایلم
[In reply to …]
صحبت شما و خانم … کاملا متین و صحیح است. خوشحالم مراقبین عزیز تجارب خودشان را به اشتراک می گذارند. این روش بسیار کارساز و مطلوب است و همه از تجارب یکدیگر بهره می گیریم.
من به پیشنهاد یک مراقب از آمریکا دنبال قارچ کفیر بودم و نهایتا پیدا کردم. از قارچ کفیر برای تولید دوغ پروبیوتیک که سرشار از باکتریهای مفید معده و روده می باشد استفاده می کنیم و خودکفا شده ایم. هر روز دو مرتبه و هر دفعه نیم لیوان از آنرا به همسرم می خورانیم چون باید در صورت لزوم از آنتی بیوتیک استفاده کنیم.  از این قارچ به چند نفر متقاضیان کرمانی که در جلسات رو در روی ما شرکت می کنند داده ام. مقدار کمی از آن کافی است که نیاز شما را بر طرف کند و چون خود بخود تولید می شود اضافه آن بی مصرف است. اگر کسی نیاز دارد و در کرمان زندگی می کند لطفا آگاهمان کنید.
[In reply to …]
یادم رفت دستور تهیه دوغ را بنویسم… 
کغیر نباید با فلز تماس بگیرد و گرنه می میرد.
ما کفیر را در ظرف پلاستیکی بدون در نگهداری می کنیم.
به کفیر که حدود مثلا نصف استکان است نیم لیوان شیر اضافه می کنیم
در ظرف را با حوله کاغذی می بندیم و با یک کش حوله کاغذی را محار می کنیم
ظرف را در کابینت آشپزخانه می گذاریم (نه در یخچال)
روز بعد مخلوط کفیر و شیر را در یک صافی پلاستیکی نسبتا گشاد می ریزیم و هم میزنیم که مایع از کفیر جدا شود.
مایع را در ظرف جداگانه در بسته (فلزی نباشد) در یخجال نگهداری می کنیم.
کفیر را از صافی پلاستیکی به جای اولش انتقال می دهیم و دوباره شیر به آن اضافه کرده در کابیینت می گذاریم.
این کار را چند روز ادامه می دهیم تا حجم مایع بدست آمده حدود دو لیوان یا بیشتر شود.
مایع را داخل مخلوط کن می ریزیم و نمل و فلفل و سبزی خشک معطر اضافه می کنیم.
بر حسب ذائقه به محلول آب اضافه می کنیم چونکه غلیظ است و در یخچال نگهداری می کنیم.
نوش جان. بهترین پروبیوتیک مطمئن و سالم حاوی میلیاردها باکتری زنده و مفید.

.

.
#عفونت_مجاری_ادرار
سلام. اگر دوستان متخصص عفونی خوب در تهران سراغ دارند ممنون میشم معرفی کنند. سپاس
من در تمام مدت ۱۲ سال که از همسرم مراقبت می کنم فقط یکبار برای مشاوره با پزشک در مورد عفونت مکرر ادرار مراجعه کردم. آن هم برای این بود که مطمئن شوم همه پیشگیری های لازم را بکار گرفته ام. ایشان هم تایید کردند. مضافا اینکه اقدامات زیر را توصیه کردند که به ایشان گفتم انجام نخوام داد.
ایشان پیشنهاد کردند سوند موقت بگذاریم که از تخلیه شدن کامل مثانه آگاه شویم. عرض کردم نگران تشدید عفونت هستم و ایشان تایید کردند که احتمال آن زیاد است. بعلاوه مثلا اگر متوجه شدیم مثانه فقط ۹۰٪ تخلیه می شود و باقیمانده ادرار ممکن است دلیل شروع عفونت بعدی باشد جه می توانیم بکنیم؟ هیچ. فقط یکی از دلائل را پیدا کرده ایم.
پیشنهاد دوم ایشان مصرف دوز پایین انتی بیوتیک برای جلوگیری از شروع عفونت بود. ما این روش را انجام داده بودیم و متاسفانه با از بین رفتن باکتریهای خوب دستگاه هاضمه همسرم به بیرون روی دچار شده بود و مجبور شدیم قطع کنیم.
متاسفانه راهی برای از بین بردن کامل و مستمر عفونت در این بیماران وجود ندارد. راههای مقابله با آن فقط از راه مراقبت و بهداشت بهتر و در حد امکان است.   در ضمن من برای مشورت با پزشک متخصص خودم به تنهایی مراجعه کردم. نیازی به بردن بیمار نیست مگر اینکه بخواهید پزشک بیمار را معاینه بالینی نماید.  طبیعی است اگر عفونت پیشرفت کرده باشد و به حالب ها و کلیه سرایت نموده باشد ممکن است برای مداوا به متخصص نیاز داشته باشید.
من پیوسته از مشاوره با یک پزشک عمومی دلسوز که همسایه و دوست من می باشد در مورد مداوای همسرم سود برده ام. خداوند حفظش کند که به دلیل اعتماد متقابل، ما با هم در هر مورد عفونت از نوع مجاری ادرار یا ریه یا هر مشکل دیگر مانند دو فرد عاقل با هم مشورت می کنیم و با هم تصمیم می گیریم. 
مقاله عفونت ادرار را در وبسایت دردآشنا در آدرس زیر مطالعه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=1682

.

.
[In reply to Mehdi Samadani]
#دوقطبی
جناب صمدانی اختلال دو قطبی چیست؟ ممکنه کمی در موردش توضیح بفرمایید. ممنون
[In reply to…]
دوقطبی بیمارانی هستند که بین دو قطب مخالف افسردگی و شادی مانند پاندول ساعت نوسان دارند. من با کسانی که آشنا هستم دمانس ندارند ولی چند ماهی افسردگی دارند که بعضی وقتها شدید است. دارو مصرف می کنند و یواش یواش حالشان بهتر میشود و ممکن است چند ماه بعد حال شاد پیدا کنند، زیاد فعال شوند، زیاد حرف بزنند، و در نتیجه بیش فعالی در معاملاتی شرکت کنند که بر پایه منطق استوار نباشد. ایجاد تعادل مابین دو قطب آسان نیست مخصوصا اینکه داروهای مصرفی و آثار مفید و منفی آنها ممکن است بیش از ۲ هفته طول بکشد تا ظاهر شود.
این تعریف من بر اساس مشاهداتم در مورد یکی از اعضای فامیل ما بود. تعریف پزشکی آنرا بر عهده متخصصین فن می گذارم. این را هم یادآوری کنم که عده زیادی بیماران مبتلا به دمانس فرونتو تمپورال را در کشورهای خارج از طریق تالار گفتگویی که عضو هستم می شناسم که حتی بیش از ۱۰ سال تحت در مان های روانشناسی از جمله دو قطبی بوده اند و پزشک دمانس آنها را تشخیص نداده و مداوای غلط روانشناختی شده اند. حتما در ایران هم اتفاق می افتد چون عده کمی از پزشکان با این نوع دمانس آشنا هستند.

.

.

#دیابت

بنظر میرسد که رابطه بسیار قوی بین دیابت و بیماری الزایمر باشد. در یک مقاله که در مجله بسیار معتبر الزایمر و دمانس در امریکا در چند هفته گذشته بچاپ رسید مکانیسم این رابطه بهتر مشخص شد. بر اساس این مطالعه، میزان سالهایی که پس از بلوغ جنسی انسانها عمر میکنند، در چند دهه گذشته بسیار افزیش یافته است. این مسئله شانش انسان برای بیماری دیابت و مشگلات مربوط به انسولین و در نتیجه الزایمر را بسیار افزایش داده است. جالب اینجاست که این مسئله در حیوانات نیز صدق میکند. برای مثال دلفینها حدود ۴۵ سال پس از به رسیدن به بلوغ جنسی عمر میکنند (حدودا ۷ سال بیش از انسان!). بر اساس این مطالعه، دلفینها علاوه بر مبتلا به شدن به بیماریی شبیه به دیابت، از معدود حیواناتی هستند که میتوان علائم پاتولوژیک بیماری الزایمر را در مغز این حیوانات یافت. در حقیقت بیماریهای دیابت و الزایمر قیمتی هستند که انسانها و دلفینها برای زندگی طولانی پرداخت میکنند. نتیجه منطقی این مطالعه کنترل کامل دیابت و کاهش میزان قند در رژیم غذایی است.


.

#شنوایی

کاهش شنوایی را جدی بگیرید

ارتباط بین فرسایش مغز(دمانس) و کاهش شنوایی ارتباطی دو طرفه است. برخی مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به فرسایش مغز و کاهش تواناییهای ذهنی در افراد سالمندی که کاهش شنوایی دارند، دو برابر افرادی است که مشکل شنوایی ندارند. بعلاوه، کاهش شنوایی در بیماران مبتلا به فرسایش مغز، آنها را از ارتباطات اجتماعی محروم کرده و علایم دمانس را در آنها تشدید می کند.

معمولا شروع کاهش شنوایی بسیار تدریجی است. بسیاری افراد سالمند حدود ده سال دیرتر از آنچه که باید برای شنوایی سنجی مراجعه می کنند. از آنجا که کاهش شنوایی یکی از عوامل مهم شروع دمانس و تشدید اختلالات فکری است، شما باید آگاهانه به اهمیت کاهش شنوایی توجه نموده و برای رفع آن اقدامات لازم را بعمل آورید.

برای مطالعه کامل مقاله به لینک زیر مراجعه نمایید:
http://dardashna.ir/?p=1864


.

#تشک_مواج و زخم بستر

ميشه لطفاً راهنمائى بفرمائيد تشک مواج چه محاسنى داره؟

.
توصیه می کنم حتما استفاده کنید. این تشک ها با جا بجا کردن هوا داخل حفره های تشک، فشار وارده به بدن بیمار را جابجا می کنند تا یک نقطه از بدن او دائم تحت فشار نباشد. کمک می کند که زخم بستر شروع نشود.

در فروشگاههای کالای پزشکی موجود است.

مقاله زخم بستر وبسایت دردآشنا را مطالعه کنید:
http://dardashna.ir/?p=1801


.

#پرستات
#بی_‌اختیاری
#سلامت_مراقب
#تداخل_دارو

پدر من چند سال هست كه درگير اين بيمارى هستند ولى متاسفانه جون پروستاتشون مشكل بيدا كرد علاوه بر آمپولى كه هر ماه ميزنن، قرص بيكالوكس را به تجويز آقاى دكتر معاضد ميخورند كه از زمان خوردن آن پيشرفت بيمارى سريعتر شده و در عرض يكسال گذشته شديا پيشرفته است، از سه روز پيش ظاهرا كنترل ادرار ندارن، ولى مادرم كه پيش ايشون هستن ميگن بليد مرتب بهشون بگن كه دسشتشويي برن واگر يادآورى نكنن هر جا باشن ادرار را دفع ميكنن، اين مشكلى براى مادرم شدن كه خودشون هم مسن هستند، پيشنهاد گرفتن پرستار را دادم، قبول نميكنن، دوستان عزيز، سوال اصلى من اينست كه آيا اين مشكل به كليه و بروستات ايشون مربوط ميشه يا به فراموشى؟ به نظرتون چكار كنم كه مادرم راحتتر باشند، خيلى ممنون

.
سلام به همه دوستان و دردآشنایان.
اول خیر مقدم به کسانی که اخیرا بما پیوستند. متاسفم نیاز داشتید ما را پیدا کنید.

دوم در مورد پدر دردآشانای عزیز خانم یا آقای …، من داروی بیکالوکس را در اینترنت جستجو کردم. عوارض مختلفی دارد که ممکن است مشکل پدر شما را تشدید کنند از جمله تکرر ادرار، اضطراب، افسردگی، و خواب آلودگی. لینک مربوطه را براتون می گذارم اگر میخواهید بیشتر مطالعه کنید.: https://www.drugs.com/sfx/
bicalutamide-side-effects.html
پزشک معالج پروستات باید از دمانس پدر و پزشک نورولوژیست باید از مشکل پروستات و نوع داروی مصرفی آگاه باشند.

اما از نظر بی اختیاری، متاسفانه این عارضه تقریبا برای همه بیماران فرسایش مغز بوجود می آید. سه مقاله در وبسایت دردآشنا نوشته ام مطالعه کنید شاید راهکارهای پیشنهادی راهگشا باشد:
http://dardashna.ir/?p=401
http://dardashna.ir/?p=411
http://dardashna.ir/?p=422

سوم اینکه من نگران سلامت مادر شما هستم. مراقبت از بیمار دمانس توسط یک نفر امگان ندارد. علاوه بر آن، پدرتان مشکلات پرستات هم دارند و مادرتان انطور که می گویید خودشان هم سالمندند. همه مراقبین رده اول و بیماران در ابتدا مایل نیستند نیروی کمکی بگیرند ولی متاسفانه خطر در چند قدمی مادرتان است. خواهش می کنم مقاله های مربوط به سلامت مراقب و نیاز به داشتن کمک را در آدرس زیر مطالعه کنید. متوجه خواهید شد نگرانی من از کجا آب می خورد.
http://dardashna.ir/?p=1622
http://dardashna.ir/?p=1553
http://dardashna.ir/?p=1585
http://dardashna.ir/?p=1657


.

#زخم_بستر

سلام متاسفانه پاشنه پاي مادر من هم زخم شده عليرغم چند بار مراجعه به دكتر درمان خاصي تجويز نكردند به جزhirudoidنه تنها بهتر نشده عميق تَر هم شده. اطلاع داريد كرم. مناسب ديگري هم هست . اقدامات ديگر را هم انجام دادم نظير بالش،… .

.

سلام. پیشنهاد خانم … را تایید می کنم چسب کامفیل مناسب است در صورتی که ابتدای زخم باشد. اگر زخم عمیق شده باشد کارهای بیشتری باید انجام شود. مقاله زخم بستر را مطالعه بفرمایید. http://dardashna.ir/?p=1801

یک بالش نازک زیر ساقهای پای مادرتان بگذارید که پاشنه پا با تشک تماس نداشته باشد. من توصیه استفاده از وسایل مختلف زیر پاشنه خوانده ام مثلا گذاشتن دستکش یکبار مصرف پر از آب زیر پاشنه پا. ولی تجربه خودم بالش زیر ساق پا از همه بهتر است.

خواهش می کنم همه دردآشنایان عزیز به زخم بستر توجه دقیق داشته باشند. مختصری هوشیاری و دقت برای جلوگیری از شروع زخم بسیار اسانتر از مداوای آن است. پشت سر، لاله گوشها، پشت کتفها، انتهای ستون فقرات، برآمدگی باسنها، آرنجها، پاشنه پا و سایر نقاط بدن که با تشک و بالش تماس دارند باید هر روز کنترل شوند.

اگر نقطه قرمزی مشاهده کردید با انگشت روی آن فشار دهید. رنگ پوست سفید می شود و سپس رنگ طبیعی آن بر می گردد. اگر نشد و پوست قرمز رنگ است، باور داشته باشید که روز بعد زخم بستر خواهید داشت مگر اینکه اقدامات پیشگیرانه مقاله فوق را بکار بندید.


.

#زخم_بستر

با سلام من میخواستم بدونم زخم بستر به طور کلی خوب میشه مثل روز اول.
چون پدر من باسنش اندازه نصف کف دست پوستش کاملا رفته و یک مقداری از زخمش هم سفید شده فکر کنم عفونت کرده خیلی از داروخانه پماد های مختلف گرفتیم زدیم ولی خوب نشده بلکه بدتر هم شده خیلی درد میکشه بنده خدا نمیتونه دردش رو هم بگه.خیلی دلم براش میسوزه چی کار باید کنیم.

.

براساس گفته شما، زخم باسن پدر شما حد اقل مرحله دوم است. ترمیم این زخم وقت گیر و نیاز به مداوای تخصصی دارد. گذاشتن کرم مسئله را حل نمی کند. شاید لازم باشد با جراحی مختصر، بافت فرسوده و احیانا فاسد شده بردارند و به کمک بافت سلالم بیایید. پیشنهاد من این است که حتما با پزشک مشورت کنید و هرچه زود تر برای جلوگیری از خرابی و مشکلات بیشتر اقدام کنید. مشکل به مرحله تخصصی رسیده است.

آیا زخم بستر کاملا خوب می شود؟ بله. ولی با مداوای هر چه سریعتر و تخصصی تر. حتما بسیار زمان بر هم خواهد بود. متاسفم.

#زخم_بستر🤕

✅تعریف زخم فشاری:صدمه و ایسکمی بافتی به علت فشار برطرف نشده روی برجستگی استخوانی و پوست

📌اتیولوژی:

1-فشار
2-نیروهای شریک شونده(رطوبت )
3-اصطحکاک(پوست بیمار بر روی ملحفه کشیده شود)
@nursingmehran
📌پاتوفیزیولوژی:

•➖فشار زیاد بر روی برجستگی استخوانی
•➖توقف جریان خون مویرگی
•➖محرومیت بافت از اکسیژن و خون و تغذیه
•➖ایجاد زخم
•➖نکروز سلول
•➖فشار بیش از 72 میلیمتر جیوه برای مدت 2 ساعت صدمات غیر قابل برگشت ایجاد میکند
•➖فشار زیاد در مدت کم و فشار کم در مدت طولانی باعث ایجاد زخم میشود.

📌ریسک فاکتورهای ایجاد زخم:

•بی حرکتی(بیماران وابسته به تخت و صندلی)
•رطوبت(بی اختیاری ادرار و مدفوع)
•تغذیه نامناسب
•دیابت
•چاقی بیش از حد و لاغری مفرط
•بهداشت نامناسب
•مردان
•اسیب حسی

📌محل ایجاد زخم فشاری:

✅بیشترین محل زخم ساکروم(در پوزیشن سمی فالرز-بیماران وابسته به صندلی)
✅پاشنه پا(در پوزیشن خوابیده به پشت-در بیماران دیابتی-تراکشن پا-بیحرکت)
✅تروکانتر(هیپ)(در پوزیشن لترال)
✅ایسکیوم(نشیمنگاهی)(در پوزیشن نشسته-در پاراپلژی)
✅محلهای غیر شایع(گوش-سر –پس سر-بینی)
✅محل بریس-سند اکسیژن-لوله معده-لوله تراشه

📌مراحل زخم فشاری:

🔰معیار استرلینگ

🔹قرمزی و گرمی پوست-(اپیدرم گرفتار است)
🔷از دست رفتن ضخامت نسبی پوست و بافتها(اپیدرم و کمی از درم گرفتار است)
🔹از دست رفتن ضخامت کامل پوست و بافتها(اپیدرم –درم تا بافتهای زیر جلد)همراه با ترشح
🔷از دست رفتن ضخامت کامل پوست و بافتها(اپیدرم-درم تافاسیا-عضله)

📌پیشگیری از زخم فشاری:

✅بررسی و ارزیابی بیمار در بدو پذیرش از نظر ریسک فاکتورها(بیحرکتی-بی اختیاری ادرار یا مدفوع-لوله معده و تراشه-بریس0-تاریخچه زخم بستر-رطوبت-تعریق-اسیب حسی-تغذیه نامناسب-)
✅کاهش فشار(اساس پیشگیری است)(تغییر پوزیشن بیمار هر 2 ساعت در بیماران در تخت ودر بیماران با صندلی هر 5/0 ساعت-پوزیشن صحیح به بیمار –استفاده از تشک مواج-فیزیوتراپی اندامها)
✅مراقبت پوست(مشاهده روزانه پوست از نظر بروز زخم در بیماران پر خطر-توجه به نواحی پرینه-زیر بغل—تمیز نگه داشتن پوست و رعایت بهداشت پوست در بیمار-برطرف کردن رطوبت یا خشکی-تمیز بودن ملحفه و بدون چروک بودن ان-پرهیز از ماساژ بر روی نواحی قرمز شده ویا برجستگی-ماساژ نواحی سالم بصورت دورانی و ملایم)
✅تغذیه مناسب بیمار(پروتئین و ویتامین کافی)مایعات کافی
✅تمیز نگه داشتن پوست(تمیز کردن با اب ولرم و صابون ملایم-استفاده از پنپرز و مواد قابل جذب در بیماران بی اختیار)

📌پانسمان زخم:

-💡انتخاب پانسمان(به زخم چسبندگی ندهد-سطح زخم را مرطوب نگه دارد-ترشحات را جذب کند)
-💡پانسمان با نرمال سالین
-💡عدم استفاده از مواد آنتی سپتیک در پانسمان زخم در درجات پایین زخم شستشو زخم با سرنگ 20-50 سی سی و سرسوزن 19 با فشار ملایم
-💡استفاده مناسب از پانسمان هیدروکلوئید-هیدروژل-ترانس پارنت-الژینات
-💡دبریدمان صحیح زخم در صورت نیاز(مکانیکی-شیمیائی-جراحی)
-💡عمل جراحی و فلاپ پوستی
┏━━━━━💉━━━━━┓
👉 @nursingmehran 👈
┗━━━━━💉━━━━━┛


.

#زخم_بستر
#تشک_مواج

سلام ميتونيد براي خريدن تشك مواج راهنمايي كنيد لطفا؟

.

سلام. تشک مواج را می توانید از فروشگاه های کالای پزشکی خریداری کنید.
حتما از نوعی خریداری کنید که محفظه های بادی تشک را به تر تیب خالی و پر می کند. اگر نوعی را که محفظه های بادیش به شکل لوله های استوانه ای است پیدا کنید بهتر است.

من بهترین نوعی که در کرمان پیدا می شد از نوع شبیه شانه تخم مرغ بود خریدم و از آن راضی هستم.

اگر در مرورگر خود واژه های تشک مواج را تایپ کنید وبسایتهای مختلفی را خواهید دید. یکی از انها این وبسایت است:
http://blog.najiteb.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B4%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%A8%D8%B1%D9%82%DB%8C/

بينهايت ممنونم از جوابتون. خيلي خوبه كه هستيد واقعا احساس ميكنم تنها نيستم.مدل استوانه اي خريدم پر و خالي هم ميشود ولي با مدل بيمارستان فرق ميكنه اونجا حالت لرزش خفيف داشت فكر كردم شايد مؤثر تَر باشه.

سلام، علت لرزش تشک بیمارستان را نمی دانم. شاید در طرح اصلی نبوده و در اثر اتفاقات بعدی بوجود آمده است. من فکر می کنم لرزشش ممکن است تولید اضطراب یا توهم در بیمار بکند. شاید پمپ بیمارستان نیاز به تعمیر داشته و تخت را کمی می لرزانده است.

مشخصات یکی از تشکهای گران قیمت را در اینترنت مطالعه کردم، یکی از امتیازات عمده تشک را جلوگیری از لرزش ذکر کرده بود. بنا براین احتمالا شک من درست است که لرزش جزو طراحی اولیه نیست. شاید سایر دردآشنایان اطلاعات بیشتری داشته باشند.

موفق باشید.


.

 

#دمانس_مختلط

میشه آلزایمر و پارکنسون باهم گرفت دکتر راجب پدرم گفته
البته پدرم خیلی چیزها یادشه حافظش روی کلمات جدید

.
حدود ۱۰% از بیماران فرسایش مغز دمانس مختلط دارند. و شایع ترین آن وجود همزمان آلزایمر و دمانس عروقی است. در مورد همزمانی آلزایمر و پارکینسون نشنیده ام و مطالعه ای هم در این زمینه ندارم.

بیماری دمانس لوی بادی علائم آلزایمر و پارکینسون را می تواند همزمان داشته باشد. علامت مهم دیگر آن توهم است. مقاله امواع دمانس وبسایت دردآشنا عوارض مفصلتر دمانس لوی بادی را بر میشمرد. توصیه می کنم آنرا مطالعه کند. 


.

#زخم_بستر

سلام آیا زخم بستر بیمار مبتلا به دمانس میتواند منجربه مرگ او شود؟؟؟؟

.
سلام هرگونه زخمى نياز به توجه جدى دارد. زخم بستر چون به دليل ماندن دريك وضعيت براى مدت طولانى بوجود مى ايد تغيير وضعيت مكرر بيمار وماساژ نقاط فشارمى تواند ازاين امر جلوگيرى كند. اگر به بيمار ى كه دچارزخم بسترشده توجه نشود ومورد درمان قرار نگيرد مى تواند باعث توسعه عفونت ودر موارد شديد سپتى سمى(گند خون)گرددكه به طور قطع مى تواند تهديد كننده حيات بيمارباشد.

 


.

با عفونت مجاری ادراری مکرر چگونه برخورد کنم؟

مینو  می گفت مادرم ظرف سه ماه گذشته چهار مرتبه دچار عفونت مجاری ادرار شده است.  هر دفعه، آنتی بیوتیک دستور پزشک را که ظرف هفت سال گذشته با نتیجه خوب استفاده  کرده ایم به او داده ایم.  کمی بهتر می شود ولی دوباره ظرف یک هفته تست ادرار که می کنیم، باز هم عفونت مجاری ادرار دارد. دیگر خسته شده ایم و مصرف مکررآنتی بیوتیک او را ضعیف کرده و دایم میخوابد.  چه کنم؟

 

پاسخ دردآشنا

مینو خانم،  متاسفم که مادر شما به عفونت مکرر مجاری ادراری دچار است.  متاسفانه این نوع بیماری، در مراحل میانی و پایانی، یکی از بزرگترین چالشهای بیماران دمانس و مراقبین آنهاست. فرض من بر آن است که شما پیشگیریهای مراقبتی لازم را در باره او بعمل می آورید. برای اطمینان، توصیه می کنم  مقاله عفونت مجاری ادرار  وبسایت دردآشنا را در آدرس زیر مطالعه کنید:   http://dardashna.ir/?p=1682

به احتمال زیاد  عفونت مادر شما در مقابل آنتی بیوتیک مصرفی سالهای گذشته مقاوم است .  توصیه می کنم نمونه ادرار او را به آزمایشگاه ببرید و خواهش کنید پس از کشت، آنتی بیوگرام ادرار او را تهیه کنند.  آنتی بیوگرام برای شما روشن خواهد کرد که مادر شما برای این عفونت بخصوص، نسبت به چه آنتی بیوتیکی مقاوم است و آنتی بیوتیکهای موثر کدامند.  سپس با مشورت  پزشک نوع داروی لازم را تعیین کنید. 

توصیه دیگر اینکه از خود درمانی، مخصوصاً در مورد بیمار دمانس جداً پرهیز کرده و داروی تجویز شده را طبق دستور پزشک در موعد مقرر و  طول درمان کامل مصرف نمایید. موفق باشید.


.

.

#خلط_سینه

سلام جناب آقای صمدانی شبتون بخیر مادرم تو سینه ش خلت داره نمیتونه صرفه کنه عزیت میشه چه کنم

خلط سینه مشکلی است که معمولا همواره با آن دست به گریبانیم. همانطور که آقای زرهی توضیح دادند فیزیوتراپی ریه انجام دهید بدین معنی که روزی چند مرتبه بیمار را به جلو خم کنید و با کف دست به سرتا سر پشت او ضربه بزنید. این کار خلط را آزاد می کند و بعدا دفع می شود.

بعلاوه ما ۳ مرتبه در روز یک قاشق مربا خوری شربت سینه موکولیتیک که پزشک عمومی تجویز کرده است به همسرم می خورانیم. مثلا بروم هگزین یا برونکوباریج. در این باره با پزشک مشورت کنید.

و با توجه به فصل سرما و خشک بودن هوای اتاق بیمار، استفاده از بخور برقی سرد برای مرطوب کردن فضای اتاق حتما کمک خواهد کرد.

موفق باشید.

اظهار نظر مراقبی دیگر

سلام ببخشید دخالت می کنم.داروی قرص جوشانaccیااستیل سیستئین
خیلی موثر است. مامان چند بار دچار
این حالت شد تامرز خفگی پیش رفت .با دادن این قرص جوشان برطرف شد.
پایدار باشید.

Permanent link to this article: http://dardashna.ir/?p=3247